Vláda schválila inflační cíl centrální banky

Česká národní banka přejde od příštího roku na cílení celkové inflace. Pro rok 2002 stanovila cíl mezi třemi až pěti procenty. Na tiskové konferenci vlády to oznámil guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČNB zároveň určila i cíle pro další roky až do roku 2005. Inflační cíl ČNB schválila vláda. Centrální banka banka sice používá inflační cílení od roku 1998, avšak dosud cílila tzv. čistou inflaci, která nezahrnuje změny regulovaných cen a nepřímých daní.

Vládní kabinet také uložil ministru financí Pavlu Mertlíkovi, aby do příštího zasedání zpracoval právní rozbor výběru poradců pro privatizaci elektroenergetiky a plynárenství. Mertlík má rovněž zrušit výsledek obou soutěží. Výkonný výbor Fondu národního majetku totiž v případě plynárenství nedal na doporučení meziresortní výběrové komise a vítěze určil sám.

Ministři dále schválili novelu zákona o ochraně ovzduší, novelu azylového zákona a návrh věcného záměru trestního zákona. Zabývat se ještě budou návrhem věcného záměru trestního zákona, problematikou správních tribunálů a strategií prevence kriminality na rok 2001. Návrh zákona o ochraně ovzduší, ozónové vrstvy a klimatického systému předložil ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Ten v pořadu Radiožurnálu Otázka dne vysvětlil, že novela plně transponuje požadavky Evropské unie. Novum oproti stávajícímu zákonu o ochraně ovzduší jsou plány snížení emisí, povinnost zavádět programy snižování emisí znečištujících látek. Výše sazeb ale vychází ze současně platné právní úpravy.

Zrychlení azylového řízení v případech, kdy je jasné, že žadatel nesplňuje podmínky pro udělení azylu, předpokládá novela zákona o azylu. Její návrh dnes schválila vláda. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka se tak naše praxe přizpůsobí pravidlům ve většině evropských zemí. Dále je novela o zpřesnění práv a povinností osob žádajících o azyl. Za tím účelem návrh stanovil lhůtu pro vydání rozhodnutí v případě podání žádostí zjevně nedůvodné. V souladu s předpisy EU rozšiřuje okruh žádostí, které jsou považovány za zjevně nedůvodné, rozšiřuje také okruh míst, kde lze učinit prohlášení o azylu, a zpřesňuje druhy evidencí vedených ministerstvem vnitra.

Vytvoření finanční prokuratury předpokládá věcný záměr zákona, který schválila vláda. Tato nová instituce by v zájmu lepší ochrany majetku státu měla poskytovat odborné právní služby státním organizacím v konkrétních majetkoprávních záležitostech. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek, v případech vymezených zákonem by finanční prokuratura přímo za stát vystupovala před soudy a jinými orgány ve věcech týkajících se majetku státu. Svými odbornými posudky by také napomáhala při řešení složitých majetkoprávních případů.

Ministr financí bude vládu informovat také o výběru poradců pro privatizaci elektroenergetiky a plynárenství. V obou případech, jak řekl mluvčí Libor Vacek, Fond národního majetku postupoval podle zákona o zadávání veřejných zakázek a vítěze určil sám. V případě energetiky se Fond shodl se zástupci meziresortní výběrové komise na konsorciu Deloitte and Touche a N.M. Rothschild. V názoru na poradce pro privatizaci plynárenských firem se ale obě instituce neshodly. Komise doporučila společnost ABN Amro, zatímco Fond národního majetku jako nejlepší zhodnotil nabídku Salomon Brothers a Citibank. V současné době běží lhůta, ve které účastníci výběrového řízení mohou proti rozhodnutí Fondu podat námitky. Rozhodnutí proto podle Vacka nelze zatím považovat za definitivní.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme