Vláda schválila jednorázový příspěvek ve výši 600 korun pro důchodce

Důchodci by měli ještě letos dostat jednorázový příspěvek 600 korun. Návrh, na kterém se minulý týden dohodla koaliční rada, dnes schválila vláda a míří do sněmovny. Příští rok pak dostanou lidé v penzi přidáno podle zákona, to znamená měsíčně asi stokorunu. Ministerstvo práce původně navrhovalo navýšení zhruba dvojnásobné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto)

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jednorázový příspěvek ve výši 600 korun je kompromis.

Hnutí ANO a KDU-ČSL se totiž nelíbil původní návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové z ČSSD, aby se důchody i příští rok, stejně jako letos, valorizovaly zhruba o polovinu víc, než ukládá zákon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé v penzi by měli v prosinci dostat jednorázový příspěvek ve výši 600 korun, návrh schválila vláda. Diskutovali R. Sklenák z ČSSD a J. Chalánková z TOP 09

Marksová přesto hodnotí jednorázový příspěvek kladně.

„Těch 200 korun byl průměr, takže by to zdaleka nedostali všichni důchodci. Jednorázové navýšení stojí celkem 1,7 miliardy, navýšení poměrné by stálo 3,4 miliardy, takže jednorázovým stejně vydáme polovinu toho, co bychom vydali na zvýšení poměrné. Určitě je to lepší, než se nedohodnout na vůbec žádné částce navíc,“ řekla.

Podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO je jednorázový příspěvek spravedlivější.

„Protože procentuální navyšování zvýhodňuje ty, kteří mají vyšší důchody. A ti, kteří mají méně, dostanou méně,“ vysvětluje šéf státní kasy.

„Takto jsme se domluvili a výhoda je, že peníze půjdou z rozpočtu na rok 2015, kdy musíme ušetřit, a nezatíží to rozpočet v roce 2016,“ dodává.

Důchodci byl jednorázový příspěvek 600 korun měli dostat v prosinci. Penze by se jim od ledna roku 2016 měly valorizovat podle zákona, tedy podle plného růstu cen a jedné třetiny růstu reálné mzdy, což představuje asi 100 korun měsíčně navíc.

Senioři by chtěli vyšší valorizaci

Důchodcům se ale koaliční kompromis nelíbí. Penze by chtěli valorizovat o tři procentní body.

„Když se podíváte okolo sebe, jak je nastaveno navýšení platů - já nevím - politici pět procent, soudci tři procenta, státní úředníci čtyři nebo pět procent. A seniorům budete dávat jedno procento? My požadujeme mezigenerační spravedlnost,“ upozorňuje předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.

Peníze na jednorázový příspěvek důchodcům vezme vláda z úspor v letošním rozpočtu, které vzniknou díky vyššímu hospodářskému růstu. Použít chce například část finančních prostředků, které se ušetří na nevyplacené podpoře v nezaměstnanosti.

Lenka Jansová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme