Vláda schválila klíčový návrh zákona o vojácích z povolání

Ten má odstartovat profesionalizaci armády. Konečné rozhodnutí ale závisí na parlamentu. Kabinet přijal návrh vycházející vstříc některým požadavkům pravicových poslanců, kteří v polovině února zákon vrátili ministru obrany Jaroslavu Tvrdíkovi k přepracování. ODS už dala najevo, že kompromisní předlohu podpoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci | Foto: Armáda ČR

"Proti původnímu vládnímu návrhu bylo vypuštěno ustanovení o délce, čerpání, přerušení a krácení řádné dovolené," řekl novinářům Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády. Kabinet změnil i podmínky pro poskytování příspěvku na bydlení. Armáda by v budoucnu už nemusela držet vlastní byty pro vojáky, poskytovala by jim pouze příspěvek na bydlení. Jeho výše by se měla lišit podle velikosti obce. Nejnižší bude necelých 8000, nejvyšší zhruba 10.000 korun.

Příspěvek na bydlení už není vázán na povinnost ministerstva obrany zabezpečit vojákovi byt v obci, kde slouží, dodal Marek. Zákon počítá mimo jiné s tím, že se zvýší náborový příspěvek pro profesionální vojáky. Zavádí také rovné pracovní podmínky pro muže a ženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Marek: Vojáci z povolání

Policie a hasičské záchranné sbory dostanou letos navíc z rozpočtové rezervy 200 miliónů korun. Také o tom rozhodla vláda, kterou ministr vnitra požádal o dodatečné peníze kvůli zvýšeným bezpečnostním rizikům. Stanislav Gross ale původně chtěl trojnásobnou částku - tedy přes 600 miliónů korun.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme