Vláda schválila misi polního lazaretu

Vláda schválila misi naší polní nemocnice do oblasti iráckého konfliktu. Kabinet navrhuje poslat na Blízký východ dalších až 300 členů nemocnice, její logistiky a ochrany. Nemocnice by měla v souladu s páteční rezolucí OSN poskytovat humanitární činnost v Iráku i mimo něj. Návrh nyní musí ještě posvětit parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace

operace | Foto: Armáda ČR

Podle premiéra Vladimíra Špidly vláda s návrhem souhlasila jednomyslně. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík zdůraznil, že vyslání nemocnice není zapojením do operace Svoboda pro Irák. Češi už mají v Kuvajtu 400 vojáků protichemického praporu.

Podle náměstka ministra obrany Jaroslava Škopka nemocnice odjede nejdřív do Kuvajtu. Teprve tam rozhodne velitel českého národního kontingentu, zda se naši zdravotníci přesunou na jih Iráku. Podle posledních zpráv hrozí v oblasti humanitární katastrofa a Češi by měli pomáhat civilnímu obyvatelstvu.

Lékaři mají působit v okolí milionového jihoiráckého města Basra. "Jestli se nemocnice v první etapě přepraví do Kuvajtu jako do nějakého vyčkávacího postavení, ze kterého na základě konkrétní situace zaujme konkrétní místo v Iráku, a jestli to bude u Basry nebo někde úplně jinde, to je technická záležitost," dodal náměstek. Sto padesát lékařů ochrání stovka výsadkářů z Prostějova.

Zatímco se politici o vyslání nemocnice teprve dohadují, vojáci se už dokončují poslední připravy na odlet. "Kompletuje se materiál, nakupují se potraviny s krátkou dobou použitelnosti, stejně tak zdravotnický materiál s krátkýma expiracema, dolaďují se seznamy pro celní odbavení a chystají se seznamy materiálu pro jednotlivé přelety," popsal přípravy velitel jednotky podplukovník Mojmír Mrva. Nemocnice podle něj vyjíždí vybavená tak, aby zvládla jednoměsíční působení v misi bez závislosti na dodávkách koaličních partnerů.

Velitel upozorňuje, že se očekávaná mise bude lišit od všech předchozích, vojenští zdravotníci nevylučují ani teroristické a partyzánské útoky. "Jako příslušníci armády v uniformách s pískovou kamufláží budeme jenom obtížně odlišitelní od příslušníků jiných armád," nastínil možná rizika.

František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme