Vláda schválila návrh normy o nakládání policie s našimi osobními daty

Vláda schválila návrh novely zákona o policii, která upravuje především práci policistů s osobními daty při předcházení a odhalování trestné činnosti a při objasňování a vyšetřování trestných činů. Přijme-li novelu parlament, bude mít policie rovněž možnost v souladu s mezinárodní smlouvou působit v zahraničí a oprávnění nasazovat se souhlasem cizího státu agenty policisty mimo území ČR. Policisté jiných zemí budou moci za asistence českých kolegů působit v ČR.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norma upravuje způsob získávání informací policisty, způsob nakládání s osobními údaji zejména při odhalování trestné činnosti, oprávnění policie vyžadovat nepřetržitý a dálkový přistup do systémů, které sama neprovozuje, to znamená do evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů.

Podle vlády novela přinese vyšší standard právní jistoty policistům i ostatním osobám. Je v souladu s Úmluvou Rady Evropy o ochraně jednotlivců, smlouvou o Evropolu, se Schengenskými dohodami a doporučením výboru ministrů Rady Evropy. Vláda ji předkládá Poslanecké sněmovně v předstihu před zcela novým zákonem o policii, který má v úmyslu dodat v příštím roce, především proto, že začleňování ČR do evropských struktur značně pokročilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme