Vláda schválila návrh normy o nakládání policie s našimi osobními daty

Vláda schválila návrh novely zákona o policii, která upravuje především práci policistů s osobními daty při předcházení a odhalování trestné činnosti a při objasňování a vyšetřování trestných činů. Přijme-li novelu parlament, bude mít policie rovněž možnost v souladu s mezinárodní smlouvou působit v zahraničí a oprávnění nasazovat se souhlasem cizího státu agenty policisty mimo území ČR. Policisté jiných zemí budou moci za asistence českých kolegů působit v ČR.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norma upravuje způsob získávání informací policisty, způsob nakládání s osobními údaji zejména při odhalování trestné činnosti, oprávnění policie vyžadovat nepřetržitý a dálkový přistup do systémů, které sama neprovozuje, to znamená do evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů.

Podle vlády novela přinese vyšší standard právní jistoty policistům i ostatním osobám. Je v souladu s Úmluvou Rady Evropy o ochraně jednotlivců, smlouvou o Evropolu, se Schengenskými dohodami a doporučením výboru ministrů Rady Evropy. Vláda ji předkládá Poslanecké sněmovně v předstihu před zcela novým zákonem o policii, který má v úmyslu dodat v příštím roce, především proto, že začleňování ČR do evropských struktur značně pokročilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme