Vláda schválila návrh nového školského zákona
Vláda schválila návrh nového školského zákona. Ten předpokládá postupné rušení víceletých gymnázií. Ministerstvo školství tak chce odstranit rozdělování dětí spíše podle sociálních než studijních kritérií.
Předloha nově zavádí právo na umístění dítěte do posledního ročníku mateřské školy před zahájením povinné školní docházky a počítá s přípravnými třídami pro děti se sociálními nebo komunikačními problémy. Slovní hodnocení žáka je v návrhu zákona rovnocenné s klasickým známkováním. Předloha umožňuje také individuální vzdělávání dětem na prvním stupni základní školy.
Za významnou změnu označil ministr školství Eduard Zeman i reformu maturitní zkoušky, která by se měla stát dvousložkovou. Kromě dnes běžné, školou řízené zkoušky by se měla konat ještě společná státní.
Záměr na rušení víceletých gymnázií už nyní kritizují jak pravicoví poslanci, tak někteří sociální demokraté.
Některé navrhované změny, zejména postupné snížení počtu víceletých gymnázií, vyvolaly nesouhlas části laické i odborné veřejnosti. Nesouhlasí s ním ani ředitel gymnásia J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích Bohuslav Cháb. V rozsahu učiva nejsou gymnázia oddělena od učiva základní školy, stejně jako učební plány, proto je výraz elita nevhodný. Podle něj by měl stát dát talentovaným možnost vzdělávat se stejnými talenty.
Tomáš Cvrček, jeden z iniciátorů internetového protestu proti tomuto záměru, shrnuje argumenty pro zachování víceletých gymnázií. Podle něj se gymnázia zařadila na špičku českého středního školství, vytvářejí konkureční tlak na základní školy, a právě ten považuje Tomáš Cvrček za to, co ministerstvu školství nejvíce vadí.
Stát by měl převzít placení alimentů, pokud jeden z rodičů tuto soudem stanovenou povinnost neplní. To je záměrem poslaneckého návrhu zákona o náhradním výživném, který vláda s řadou připomínek propustila k posouzení parlamentu. Sociální úřady by podle něj také poskytovaly náhradní výživné po dobu, kdy ho neplatič nehradí. Podle Jindřicha Marka z tiskového odboru úřadu vláda ale k návrhu vznesla řadu legislativních připomínek. Při projednávání ve sněmovně se hlavně bude snažit, aby se předešlo ztrátě kompatibility s právním řádem.
Podle jedné z předkladatelek návrhu - poslankyně za sociální demokracii Jany Volfové by stát měl následně dlužnou částku po neplatiči vymáhat, protože stát může udělat mimosoudní exekuci narozdíl od osoby, která se, jak řekla, musí starat o dítě, živit rodinu, a snaží se nahradit dítěti druhého rodiče.
Vláda také schválila několik předloh, které mají zvýšit výkonnost soudnictví. Ministři konkrétně souhlasili se zákonem o soudech a soudcích, zákonem o kárném řízení se soudci a státními zástupci a s rozsáhlou novelou zákona o státním zastupitelství.
Podle ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše je první podmínkou výkonnosti soudnictví kromě finančního zajištění soudců i dokonalá profesionalita. V navržené legislativě proto věnuje značnou pozornost vzdělávání soudců a státních zástupců. Jejich celoživotní vzdělávání má zajistit Justiční akademie, která by měla být zřízena od 1. ledna 2002.
Vláda schválila poslanecký návrh novely zákona o účetnictví, který podnikatelům umožní i nadále vést jednoduché účetnictví. Cílem novely je harmonizace tuzemské legislativy s právem Evropské unie a s dalšími českými zákony. Jednoduché účetnictví zůstane po dobu přechodného období v současné úpravě, protože zavedení podvojného by nyní přinesl řadu obtíží. Vzhledem ke vstupu do Evropské unie bychom do budoucna měli mít jen jedno účetnictví, a to je podvojné.