Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 71 miliard

Česká republika by měla v příštím roce hospodařit se schodkem téměř 71 miliard korun. Jednomyslně se na tom dohodla vláda. Ministři státní rozpočet hájí s tím, že zastaví zadlužování země. Podle opozice vláda šetří na úkor lidí a pro zákon ruku nezvedne. Osud rozpočtu ve sněmovně je tak nejistý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek, Mirek Topolánek a Martin Bursík | Foto: Úřad vlády ČR

Při tvorbě rozpočtu dosáhla vláda maxima možného a schodek téměř 71 miliard odráží ekonomické možnosti naší země. Tak podobu rozpočtu obhajuje vládní kabinet.

Ministři návrh zákona měli na stolech už minulý týden. Jednání přerušili. Podle ministra financí Miroslava Kalouska ale ve výsledku na podobě rozpočtu nic nezměnili.

"Jsme asi po dvanácti letech první vládou, která mezi prvním a druhým projednáváním rozpočtu jsme neobjevili zázračně žádné nové další dodatečné příjmy, jak bylo tradicí mnoho let zpátky," uvedl Kalousek.

Plánovaný deficit je pět setin procenta pod tříprocentní hranicí HDP, kterou nám doporučila Evropská komise kvůli plánovanému přijetí eura. Podle ekonoma Vojtěcha Bendy z ING bank nám tak nízká rezerva může způsobit problém.

"V případě výrazného zpomalení ekonomického růstu nelze navíc vyloučit skromnější daňové příjmy a tudíž nesplnění tohoto kritéria. Poté by samozřejmě České republice hrozilo zastavení přílivu peněz z evropského kohezního fondu," upozornil Benda.

Nejen nízká rezerva vadí opozici. Komunisté říkají, že vláda snižuje schodek na úkor životní úrovně obyvatel. Ve sněmovně mají vládní strany křehkou většinu díky dvěma bývalým sociálnědemokratickým poslancům. Opozice zákon o rozpočtu rozhodně podpořit nechce.

Marika Táborská, Václava Vařeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme