Vláda schválila návrh zákona o registrovaném partnerství

Vláda schválila návrh věcného záměru zákona o živnostenském podnikání a návrh zákona o registrovaném partnerství. Souhlasila také s návrhem zákona o transforamci Českých drah. Ten předpokládá, že se dráhy začátkem příštího roku změní na akciovou společnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda schválila věcný záměr zákona o partnerském soužití osob stejného pohlaví. Podobnou předlohu už čeští poslanci v minulosti dvakrát odmítli. Partnerství má podle návrhu umožnit občanům realizaci vlastní představy o vztahu i s právními důsledky například v otázkách důchodu po partnerovi či sociálních dávek. Zástupci homosexuální menšiny věří, že by zákon mohl být přijat ještě v tomto volebním období, tedy do června 2002. Zákon o registrovaném partnerství osob téhož pohlaví platí například ve skandinávských státech, ve Francii a v Německu.

Jak řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček, tato právní úprava by měla dát homosexuálně menšině možnost založit partnerské soužití zákonem stanovenou formou s přesně vymezeným rozsahem práv a povinností. Upraví práva nejen osobní a majetková, bytová, dědická, pracovněprávní a sociálního pojištění, finanční, zdravotní, ale i duševního vlastnictví. Nepředpokládá ale možnost osvojení dítěte, nepřipouští ani společné pěstounství nebo poručenství.

Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka zákon předpokládá, že osoby stejného pohlaví, které chtějí tento svazek uzavřít a žít ve společné domácnosti, musí o tom učinit veřejné prohlášení za přítomnosti matrikáře a dvou svědků. Dále popisuje práva a povinnosti partnerů, která jsou stejná jako u manželství.

České dráhy by se měly rozdělit na dva samostatné subjekty. Vyplývá to z návrhu zákona o transformaci drah, který dnes schválila vláda. Podle mluvčího Libora Roučka kabinet tak respektuje směrnici Evropské unie, která požaduje konkureční prostředí v železniční dopravě a tedy oddělení provozu a dopravní cesty. Ministr dopravy a spojů navrhuje vytvoření akciové společnosti České dráhy, podnikající na dopravním trhu ČR a na účet státu provozující dopravní infrastrukturu, a za druhé státní organizaci Správy železniční dopravní cesty, která by zajišťovala provozování infrastruktury a její provozuschopnost prostřednictvím akciové společnosti České dráhy.

Podle mluvčí ministerstva dopravy Ludmily Roubcové má zákon umožnit vstup na železnici i dalším dopravcům.

Vláda by také měla na základě návrhu ministerstva financí schválit podmínky pro soudní vyrovnání ČKD Praha Holding se všemi věřiteli. Podle mluvčího ministerstva Libora Vacka by část pohledávek Fondu národního majetku a Konsolidační banky, kterým ČKD dluží přes sedm miliard korun, měly obě instituce kapitalizovat. Získají tak přibližně devadesátiprocentní majetkový podíl v holdingu, což umožní další hledání strategických investorů a splnění důležitých státních zakázek - zakázky na vozy metra a rychlostní vlaky, tzv. pendolino.

Finančním poradcem a bankéřem Fondu národního majetku by se měla stát Komerční banka, která zvítězila ve výběrovém řízení nad dalšími osmi uchazeči. Její nabídku považuje Fond za nejvhodnější pro své záměry a proto, jak řekl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek, dnes požádá vládu, aby výsledek soutěže schválila.

Vláda schválila nový živnostenský zákon, který by měl sjednotit podmínky pro podnikání cizinců ze zemí Evropské unie s podmínkami uplatňovanými vůči českým firmám. Předloha má zajistit plnou slučitelnost české živnostenské legislativy s právem států „patnáctky“. Podnikatelé ze zemí Evropské unie by museli své podnikání v České republice živnostenskému úřadu pouze oznámit, a nemuseli by registrovat jako dosud. Návrh počítá se zrušením koncesovaných živností a ponechává institut živností vázaných a volných. Podle stanoviska Evropské komise totiž nelze omezovat vstup do podnikání, ale výkon některých činností může být podmíněn získáním zvláštního povolení.

Podle mluvčí ministerstva průmyslu Anny Stárkové tato úprava usnadní českým podnikatelům činnost v zemích patnáctky po našem vstupu do unie. Novela například navrhuje zrušit kategorii koncesovaných živností tak, že by se staly živnostmi vázanými.

Stát by měl povinně převést pozemky pod privatizovanými družstevními domy do vlastnictví majitelů bytů. Tento záměr vyplývá z poslaneckých návrhů novel několika zákonů, které vláda doporučila parlamentu ke schválení. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského by se tak měly urychlit převody družstevních a obecních bytů jejich dosavadním nájemníkům.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme