Vláda schválila návrh zákona o střetu zájmů

Vláda dnes schválila návrh zákona o střetu zájmů, který má zajistit větší kontrolu nad majetkem politiků a dalších veřejných funkcionářů. Pokud s ním bude souhlasit i parlament a prezident, budou muset majetek přiznávat třeba i soudci či místní zastupitelé. Nově by také funkcionářům za nesplnění této povinnosti hrozily sankce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Návrh vypracoval úřad ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU). Majetková přiznání dosud musí podávat pouze členové vlády, poslanci senátoři a šéfové ústředních státních orgánů.

Nově by se zákon týkal i soudců, členů Komise pro cenné papíry, bankovní rady České národní banky či Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a také všech krajských a obecních zastupitelů, kteří za funkci berou plat.

Největší diskuse se očekává kolem zařazení soudců. Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová před časem uvedla, že zveřejněním svých majetků by se soudci stali předmětem spekulací a vydírání nebo dokonce za určitých okolností i osobních útoků.

Lidé, na které se bude zákon o střetu zájmů vztahovat, budou muset zveřejnit údaje o svém majetku při nástupu do funkce i při odchodu z ní. V průběhu funkčního období by byli povinni nahlásit každou novou nemovitost či podíl ve firmě nad 50.000 korun, u movitého majetku je hranice stanovena nad 250.000 korun. Do 30 dnů by museli nahlásit také půjčky či úvěry nad 300.000 korun.

Zásadní změnou oproti současné právní úpravě je zavedení sankcí. Když funkcionář zapomene přiznání podat, zaplatí pokutu 30.000 korun. Pokud by se prokázalo, že uvedl lživé údaje, mohl by dostat až půlmilionovou sankci. Politik či úředník by navíc rok po odchodu z funkce nesměl vstoupit do soukromé firmy, která v posledních třech letech uzavřela smlouvu se státem, a pokud orgán, ve kterém politik seděl, o tom rozhodoval.

Němec návrh vládě předložil již v dubnu, kabinet ale jednání přerušil a ministrovi uložil, aby zvážil ještě další varianty. V květnu se kvůli zákonu sešli představitelé koalice a vybraní ministři, kteří předjednali finální podobu návrhu. Oproti původní Němcově představě je v nejnovějším návrhu povinnost odevzdávat majetkové přiznání rozšířena i na majetek manželů a manželek veřejných funkcionářů.

Změnit musel Němec i názor na to, kdo by měl řešit pochybení funkcionářů při majetkových přiznáních a vyměřovat jim pokuty. Chtěl totiž tuto pravomoc svěřit poslancům. Ozvaly se ale hlasy, že je protiústavní, aby poslanci kontrolovali jiné veřejné činitele. Měl by být proto zřízen nezávislý orgán, který nebude součástí ani moci zákonodárné, ani výkonné.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme