Vláda schválila novelu o posílení práv obětí trestných činů

Oběti trestných činů by mohly získat náhradu za morální újmu už v trestním řízení a nemusely by se jí samostatně domáhat u civilního soudu. Změnu zavádí novela trestního řadu, kterou schválila vláda. K posouzení ji teď dostane parlament. Novela z dílny ministerstva spravedlnosti má poškozeným otevřít cestu k rychlejší výplatě odškodného a ochránit je před dalším traumatickým zážitkem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud Ostrava pokračoval v projednávání žhářské kauzy z Vítkovic

Krajský soud Ostrava pokračoval v projednávání žhářské kauzy z Vítkovic | Foto: Tomáš Adamec

V současnosti soud může rozhodnou o odškodnění jen v případě majetkové škody, kterou jde vyjádřit v penězích. Tedy například povinnost zaplatit oblečení, které při svém útoku zničil. To, že napadený má ale psychickou újmu už trestní řízení neřeší. Oběť se pak může obrátit na soud znovu, tentokrát na civilní a chtít po pachateli odškodnění. Domoci se svých práv tak může trvat i roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Václavy Vařekové o současné praxi u soudů a o tom, jak by se měla situace změnit

„Tato novela umožní obětem trestných činů již v rámci trestního řízení žádat po pachateli náhradu takzvané nehmotné újmy. Dosud toto oběť trestného činu nemohla žádat, musela se obrátit na samostatné civilní řízení a v rámci ochrany osobnostních práv žalovat pachatele trestného činu,“ říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podle bezpečnostního experta ČSSD Jeronýma Tejce norma ale obětem trestných činů v praxi příliš nepomůže:

„Problém je v tom, že prokazování toho, jaká je skutečná škoda při nemajetkové újmě, tedy újmě, kterou nelze hned jednoduše ocenit v penězích, je zdlouhavé a podle mého názoru to bude znamenat, že v 90 procentech případů bude stejně odkazováno na civilní řízení, jako je tomu dnes.“

Oběť by měla u soudu jasně zdůvodnit jakou výši odškodnění a z jakých důvodů požaduje. Předlohu nyní posoudí zákonodárci.

Václava Marešová, Jan Piroch, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme