Vláda schválila novou verzi rozpočtu na příští rok

Napilno měli na svém zasedání naši ministři. Vláda už schválila nový návrh státního rozpočtu na příští rok. Oproti původnímu návrhu Ministerstva financí snížila příjmy i výdaje. Příjmy na 702 a výdaje na 748 miliard korun. Vládou přijatý schodek rozpočtu tedy činí 46 miliard korun. Předchozí rozpočtový návrh s deficitem 52 miliardy poslanci předminulý týden vrátili vládě k přepracování, a to včetně několika doporučení na změnu příjmů i výdajů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Přepracovaná verze státního rozpočtu na příští rok obsahuje například jeden a půl miliardy na bezpečnost navíc a 2 miliardy korun pro vysoké školy. Mluvčí Ministerstva financí Jany Vargové popsala, jak se schodek v rozpočtu změnil: "Na základě aktuálních informací o letošním hospodaření České konsolidační agentury se snižují výdaje na úhradu ztráty této instituce za rok 2001, a to o 6 miliard korun - tedy z původně plánovaných 40 miliard na 34. Tato úprava se poté odráží ve snížení schodku, a to z původně plánovaných na 52,2 miliard korun v první verzi na 46, 2 ve druhé variantě."

Ministerstvo dopravy žádá vládu o státní záruku na úvěr pro výstavbu dalších úseků dálnic. 170 milionů korun si půjčí vláda od Evropské investiční banky na výstavbu dálnic. Rozhodli o tom dnes ministři s tím, že úvěr bude garantovat stát. Podle ředitele odboru financí a ekonomiky ministerstva Jiřího Navrátila část peněz bude využita na výstavbu dálnice D8 spojující Českou republiku s Německem. "To znamená Praha - Teplice, směrem na Drážďany. Pak samozřejmě jsou tam další rychlostní komunikace: dálnice D11, což je pokračování výstavby dálnice do Hradce Králové, dnes ta dálnice končí v Poděbradech. Pak je tam pražský okruh Řepy - Ruzyně, pak je to rychlostní komunikace 35 směrem na Ostravu."

Na základě připomínek poslanců přepracovalo ministerstvo školství návrh nového školského zákona. Ten upravuje podmínky vzdělávání od mateřských po střední a vyšší odborné školy. Podle náměstka ministra Jaroslava Müllnera zákon už nepředpokládá rušení víceletých gamnázií. "Takže víceletá gymnázia zůstávají v návrhu zákona s tím, že je v tom místě, kdy je dokončována povinná školní docházka, otevíráme ven i dovnitř. Umožňujeme, aby na to gymnázium nastoupili i ti žáci, kteří povinnou školní docházku ukončili například v základní škole a současně, aby ti, kteří v tom víceletém gymnáziu projeví zájem o jinou střední školu, aby se mohli standardním způsobem hlásit na jiné střední školy v 15 letech věku." Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka návrh také předpokládá, že se nově do soustavy vzdělávání začlení mateřské, základní umělecké a jazykové školy.

Návrh upravuje i podobu maturitní zkoušky. Ta bude rozdělena na dvě části - státní a školní. Podle náměstka ministra školství Jaroslava Sourala by první maturity podle nového zákona měly proběhnout v roce 2004."Ta společná část bude ve dvou variantách obtížnosti. Podle katalogů jednotlivých předmětů víme tedy, co bude zhruba obsahem. Ta základní úroveň by měla být nastavena tak, aby byla pro všechny druhy a typy škol přijatelná. Pokud jde o školní část, tak ta bude pestřejší, tam zákon předpokládá zhruba tři formy, jakým způsobem bude ta školní část probíhat, a ředitel určí, která ta forma školní části bude v daném zařízení realizována."

Vláda také konstatovala, že výrobce letounů JAS 39 Gripen - společnost BAE Systems, splnila zadání výběrového řízení na nadzvukové letouny pro české vojenské letectvo. Kabinet podle premiéra Zemana pověřil čtveřici ministrů, aby nejpozději do 30. listopadu předložili vládě k posouzení definitivní rozhodnutí. Vládě se ale dle premiéra zřejmě podaří tuto otázku projednat už o týden dříve, tedy 21. listopadu. Gripen je jediným letounem v tendru na dodávku 24 nebo 36 nadzvukových stíhaček pro české letectvo.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme