Vláda schválila nový občanský zákoník, nahradí normu z 60. let

Po deseti letech příprav vláda schválila návrh nové podoby občanského zákoníku. Jeden z nejdůležitějších zákonů země upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy. Klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává víc prostoru pro dohodu stran. Zatím stále platí zákoník z roku 1964.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | Zdroj: ČTK

Návrh z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila čítá přes 3000 paragrafů. Vychází z materiálu schváleného vládou v roce 2009.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém občanském zákoníku diskutovali na Radiožurnálu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, stínový ministr spravedlnosti a senátor ČSSD Jiří Dienstbier a svůj pohled přinesl i Tomáš Mottl, viceprezident Soudcovské unie ČR

Jednou z hlavních změn je, že má oblast práva, které se týká rodiny, nebo vlastnictví sjednotit. Teď při uzavírání smluv mohou lidé vycházet z obchodního i z občanského zákoníku. A ne ve všem se tyto dvě normy shodují.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) norma sjednocuje soukromé právo a vrací ho k tradičnímu pojetí běžnému v demokratické Evropě.

„Česká republika je na rozcestí, má dvě možnosti - buď jako jedna z mála zemí v Evropě bude mít starý komunistický zákon, který nedostatečně chrání a garantuje práva občanů, anebo musí udělat jistou formu revoluce v civilním právu a přijmout nový občanský zákoník,“ zdůraznil Pospíšil.

Nová podoba částečně odráží i návrh občanského zákoníku z roku 1937. „To byla pouhá inspirace, víceméně šlo o rozsah a podobu některých institutů. Ale my jsme se snažili, aby návrh, který dnes projednáváme, nebyl nějaký archaickým zákonem, ale aby vycházel z českých tradic a současně reflektoval moderní evropské trendy,“ doplnil ministr.

Opozice návrh odmítá

Návrh ale kritizuje opozice. Podle poslance za ČSSD Jeronýma Tejce by měl vzniknout nový občanský zákoník, ale v jiné podobě než v té, jako schválila vláda Petra Nečase (ODS).

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nový občanský zákoník se Radiožurnál ptal v Ozvěnách dne poslance ČSSD Jeronýma Tejce a advokáta Karla Čermáka

„To, co je negativní, podle mého názoru je, že je takzvaně diskontinuitní, to znamená nenavazuje na zaběhlé instituty. Měnit by se měly věci, které nefungují, a nahrazovat je lepšími, ne měnit něco jenom proto, že to vzniklo v době, se kterou dnes nechceme mít nic společného,“ podotkl Tejc.

Autorům návrhu vyčítá také to, že nebrali v potaz jiné právní názory. „Tohle se samozřejmě projeví i v debatě. Nejsem proti tomu, aby se zákoník projednával, nicméně pokud pan ministr myslí, že ho proválcuje sněmovnou za několik měsíců a po schválení bude účinný, tak to není správně,“ zdůraznil poslanec ČSSD.

„Problém není ve schválení nového občanského zákoníku. Problém je v jeho konkrétní podobě. Nebyla zpracována analýza toho, co funguje velmi dobře v současné úpravě a co je potřeba změnit. Problém je v diskontinuitě, která byla promyšleně uplatněna v maximální míře,“ myslí si také stínový ministr spravedlnosti, senátor ČSSD Jiří Dienstbier.

„Idea, že současný zákoník je nějakým nesvobodným komunistickým právem, je do značné míry falešná. Není totiž pravda, že bychom měli občanský zákoník z roku 1964. V roce 1991 byla přijata komplexní novela občanského zákoníku, v podstatě nový občanský zákoník. A zároveň úplně nový obchodní zákoník. Tyto dvě normy reagovaly na změnu společenských poměrů po roce 1989 a soukromoprávní vztahy upravily zcela svobodně,“ říká Dienstbier.

„U takhle zásadního zákona to bude znamenat, že než se judikatura sjednotí, bude to trvat dvacet let, než se sjednotí výklad. Po tuto dobu si lidé nebudou jisti svými právy. Nešetří se ani ustálené pojmy, kterým již lidé rozumění a jsou schopni pochopit,“ uvádí Dienstbier.

Pospíšil tuto kritiku odmítá a zároveň věří, že zákonodárci návrh schválí: „Myslím, že každý občan si může udělat úsudek, nakolik je současný právní stav a fungování soudů natolik perfektní, že není potřeba změna. Myslím si, že diskontinuita je naopak nutná. Novelizace z 90. let byla nedokonalá.“

„Doufám, že si většina poslanců uvědomí, že se jedná o normu nepolitickou, pracovalo se na ní deset let. Je to věc, která objektivně přináší pozitivní věci pro občany v oblastí dědění, větší náhrady škody, ochrany sousedských vztahů a tak dále.“

Archaická čeština?

Novou podobu občanského zákoníku vítá advokát a bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák. „Je to určitě dobrý návrh, protože se na něm pracovalo deset let, mnoho se na něm změnilo na základě diskuzí a nějaké věcné záležitosti se na něm mohou měnit dál v legislativním procesu. Ale musí se už s něčím začít,“ řekl Čermák ve vysílání Radiožurnálu.

„Určitě lze souhlasit s pohledem pana ministra v tom, že české soukromé právo si zaslouží nějakou novou revizi, komplexní úpravu. Stávající stav plodí určité výkladové problémy. Minimálně sjednocení soukromého práva pod jeden kodex je určitě přínosem,“ říká Tomáš Mottl, viceprezident Soudcovské unie ČR.

Podle Mottla je ale otázkou, nakolik je přínosem, že se mění základní pojmy, které se vracejí k archaické češtině.

Jako příklady uvádí ‚propachtovatele‘, ‚výměnek‘, ‚odkazovníka‘.

„Občanský zákoník má být přínosem právě pro veřejnost. Obávám se, že cena, za kterou přicházejí kladné přínosy, je příliš vysoká,“ upozorňuje Mottl.

Renáta Prátová, Václava Marešová, Jan Piroch, Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme