Vláda schválila nový zákon o šumavském národním parku. Ekologové nesouhlasí

Vládní kabinet schválil návrh zákona o Národním parku Šumava. Předloha, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí, mimo jiné mění zóny parku a umožňuje zásahy proti kůrovci i v nejpřísněji chráněných oblastech. Podle ministerstva přinese zákon Šumavě větší stabilitu a ochranu. Ekologové oproti tomu tvrdí, že norma je v rozporu se zásadami ochrany přírody. Poslanci by ji měli začít projednávat v květnu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava - pohled z Poledníku na kůrovcem a vichřicí poničené lesy. Ilustrační foto

Šumava - pohled z Poledníku na kůrovcem a vichřicí poničené lesy. Ilustrační foto | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v předloze navrhuje 26 procent území jako přísně chráněné zóny, kde se nesmí nic stavět. Zabývá se i detaily, třeba kudy povede každá cesta. „Bagrovat cesty, které tam jsou tisíc let, a tvářit se, že tam je divočina, není správné a je lhaním si do kapsy,“ tvrdí Chalupa.

Proti zákonu protestují nevládní ochranářská sdružení. Podle nich navržená předloha v podstatě likviduje smysl národního parku hlavně proto, že snižuje rozlohu přísně chráněných území.

Přehrát

00:00 / 00:00

O argumentech zastánců i odpůrců zákona o NP Šumava informoval redaktor Ĺubomír Smatana. Na Rádiu Plus o novém zákoně diskutoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a Jaroslav Vrba, člen stínové rady Národního parku Šumava

„Podle našeho názoru z těch zón za pět let, kdy mají být zásahové, zbude pouze holina, jaká zbyla na mnoha jiných místech národního parku,“ vysvětluje vědec Jakub Hruška a pokračuje:

„Ukázalo se, po Kyrillu a dalších věcech, které tady byly, že v horských smrčinách s kůrovcem nelze bojovat tak, že skácíme pár stromů a zbylé tam zůstanou. To se prostě nestane.“

Jakub Hruška je vědec, ale jeho argumenty politici vážně neberou. Na to si stěžují mnozí odborníci, kteří seděli s ministrem Chalupou u kulatého stolu. Ministr to odmítá.

„My jsme se pokusili u toho stolu hledat každou větičku. To, že od toho stolu tuhle stejnou větu říkají jak obce, tak ti aktivisté, také svědčí o tom, že každý musel z něčeho ustoupit, i ministerstvo. Původní představa byla úplně jiná než to, co leží na stole,“ tvrdí.

Prášily jsou ve svém postoji osamělé

Starostové šumavských obcí většinou stojí za ministrem a chtějí zákon, který umožní zasahovat proti kůrovci. Výjimkou je pouze jedna obec – Prášily, které mají ale v národním parku nejvíce pozemků, celou jednu šestinu. Starosta Libor Pospíšil však své názory nedokáže prosadit.

„Mrzí mě to, ale na jednu stranu si myslím, že to o něčem vypovídá. Já tomu taky nerozumím. Tady mohou vystoupit všechny subjekty, které jsou nějakým způsobem buďto územně, komunálně nebo politicky zainteresované, ale Prášily ne,“ prohlašuje.

živé a mrtvé stromy u Modravy | Foto: Jan Rosenauer

Prášily kvůli svému disidentskému postoji nejsou ani členy Svazu šumavských obcí, a proto se nedostanou k žádnému jednání. Stojí proto i v opozici proti současnému řediteli národního parku Jiřímu Mánkovi z ODS. Ten vládní návrh zákona o Šumavě podporuje.

„Vzhledem k tomu, že na přípravě zákona jsem také spolupracoval, tak podle mého názoru je to správný zákon, který má konkrétní pravidla, s nimiž můžete přijít na konkrétní místo do lesa a podle těchto pravidel konat,“ říká Mánek.

Zákon kritizovali i zahraniční odborníci

Odborníci z právnické fakulty Univerzity Karlovy označili návrh zákona jako nezpůsobilý a v rozporu s ochranou přírody. Proti se postavilo i 72 ředitelů evropských Národních parků a odborných institucí. Podle ministra Tomáše Chalupy ale vycházejí z mylných informací.

Na vyjádření mezinárodních odborníků se však odvolává třeba bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. "Oni tvrdili, že bude-li přijat, Šumava ztratí mezinárodně uznávaný status národního parku, což bude mít dopady i do cestovního ruchu. Bylo to velmi vážné varování z řad expertů, kteří upozorňovali, že zákon je ve vážném rozporu s mezinárodními smluvními závazky," tvrdí Bursík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákonu o Národním parku Šumava na Radiožurnálu mluvili náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík

Náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař oponuje, že mezinárodní prestiž není definována pouze tím, že je Šumava zapsána v Mezinárodním svazu ochránců přírody. A je přesvědčen, že ministerstvu se podařilo vyjednat něco, o co se předchozí administrativy marně snažily dvacet let.

„Našli jsme normu, se kterou není spokojen téměř nikdo. Nevyhověli jsme ani jedné straně, a to já paradoxně považuji za nejvyšší výsledek,“ říká Tesař. Největší přínos zákona vidí v tom, že stanovuje nezpochybnitelně pevné hranice. „Ty nebude možné překročit, ať se změní administrativa na ministerstvu nebo ředitel parku. Je jasně definováno, co se v kterém území nesmí,“ vysvětluje Tesař.

Podle exministra Bursíka však zákon vypadá jako šitý pro developery a těžební společnosti. „Ta novela otevírá dalších pět a půl tisíce hektarů území, které dosud bylo takzvaně bezzásadové, těžbě,“ říká Bursík a dodává:

„Šumava žádný zákon v podstatě nepotřebuje. Tady je snaha formou zákona prosadit určité ekonomické zájmy. Z mého pohledu by bylo nejlépe nepřijímat zákon vůbec žádný.“

Národní Park Šumava | Foto: ČTK

Ľubomír Smatana, Veronika Neprašová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme