Vláda schválila otcovskou dovolenou a další změny v nemocenské
Vláda dnes schválila týdenní otcovskou dovolenou. O přijetí návrhu novely o nemocenském pojištění informoval premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na twitteru. „Podpora rodin s dětmi je důležitá,“ uvedl. Zatím není jasné, kolik otcové dostanou. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhovalo 70 procent vyměřovacího základu výdělku, tedy stejně jako ženy na mateřské. Proti byl ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Normu nyní posoudí sněmovna.
„Vláda schválila zavedení otcovské poporodní péče, rozšíření počtu sirotků s nárokem na sirotčí důchod a nemocenskou pro dobrovolné hasiče,“ informovala v průběhu jednání ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.
Návrh předpokládal ještě záměr vyplácet ošetřovné i na nemocné členy rodiny, kteří s nemocnými nebydlí.
Vláda schválila otcovskou dovolenou a další změny v nemocenské. Podrobnosti zjišťovala Jana Čermáková
Muži by podle návrhu novely mohli nastoupit na týdenní otcovskou do šesti týdnů po narození potomka.
Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávali by z něj 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu.
Otcovská má podle ministerstva práce a sociálních věcí motivovat muže, aby se do péče o dítě víc zapojili. Volno má také podle Marksové podpořit soudržnost rodiny.
„Opatření, které platí v řadě evropských zemí, se dělá proto, aby se posílila vazba otce s dítětem a aby se posílilo zapojení tatínků do péče o děti,“ vysvětlila Marksová.
Ministryně očekává, že mezi muži bude o otcovskou dovolenou zájem. Pokud zákon schválí parlament a podepíše prezident, měl by začít platit od ledna příštího roku.
V Česku se ročně rodí kolem 100 000 dětí. Otcovská by ročně vyšla celkem na 630 až 800 milionů korun. Stát by přišel o 72 až 93 milionů na daních. Administrativa by ročně stála 30 milionů.
Sirotčí důchody i pojištění hasičů
Na sirotčí důchod by mohlo podle návrhu dosáhnout více dětí. Ministerstvo práce uvádí, že se tak "zmírní tlak" na poskytování dávek, a to zhruba u 4300 sirotků.
Penzi by měli mít šanci získat, pokud jejich zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň rok sociální odvody či pokud jejich rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody aspoň dva roky. Podle odhadů by náklady mohly dosáhnout 300 milionů korun ročně.
Změnu předloha přinese i v pojištění hasičů. „V zákoně o nemocenském pojištění jsme podpořili dobrovolné hasiče. Pokud onemocní v důsledku nasazení, budou mít nárok na stoprocentní nemocenskou,“ doplnil premiér Bohuslav Sobotka.
Podle něj tak vláda vysílá signál, že si práce dobrovolných hasičů váží.