Vláda schválila peníze pro kraje a obce na likvidaci povodňových škod

Více než 3 a půl miliardy korun - takovou částku budou mít k dispozici kraje a obce na likvidaci letošních povodní. Rozhodla o tom vláda. Záplavy v červnu a v červenci zasáhly zejména 4 kraje - Jihočeský, Ústecký, Olomoucký a Moravskoslezský a staly se třetími nejtragičtějšími povodněmi v české historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodněmi stržený most (ilustr. foto)

Povodněmi stržený most (ilustr. foto) | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Jen na krajský a obecní majetek je určená finanční injekce, o které rozhodovala vláda. Vedle toho půjde dalších více než 400 milionů na podporu bydlení. "Ta má různé formy. Je to například výstavba povodňových domků. Budou se stavět v Moravskoslezském kraji. Mělo by jich být kolem třiceti. Musí být postaveny tak, aby byly skutečnou pomocí - musí tedy být postaveny do Vánoc," uvedl ministr Vondruška.

Rychlá pomoc podle něj už postiženým obcím odešla. Dlouhodobější programy zaberou ještě několik týdnů, než se peníze dostanou do jednotlivých oblastí.

Obce mají ale obavy například ze sanace sesuvů půdy na soukromých pozemcích. Tu by měl totiž platit vlastník pozemku, který na ni často ale nemá peníze, upozorňuje Milan Sedlák z jesenické radnice:

"Dá se předpokládat, že na soukromých pozemcích s tím opravdu bude problém. Z povodně z roku 1997 některé sesuvy zůstaly také z těchto důvodů vlastně neřešeny."

O penězích na odstraňování škod na státním majetku, bude vláda rozhodovat na příští schůzi. Ministr financí Eduard Janota má do té doby připravit návrh finančního pokrytí státních povodňových výdajů. Ve hře je podle něj buď úvěr od Evropské investiční banky, nebo emise státních dluhopisů. O těch by prý parlament mohl rozhodnout ještě do konce září.

Přečtěte si také:
O miliardách na škody po povodních rozhoduje vláda
Společnost Člověk v tísni rozdělí miliony z povodňové sbírky
Česko bude investovat do zlepšení varovného systému před povodněmi
Jesenicko ohrožují sesuvy půdy. Lidé i přes riziko zůstávají ve svých domech
Klimatolog Pretel: Povodně se můžou vrátit, ohrožena jsou zejména malá povodí
Záplavami postižené obce dostávají další peníze
Desítky domů na Jesenicku se musí zbourat
Klienti pojišťoven nahlásili povodňové škody za miliardu korun
Stát nabízí lidem postiženým povodněmi nenávratnou finanční pomoc

Veronika Malá, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme