Vláda schválila plán vojenských misí v zahraničí pro příští rok

Vláda premiéra Jana Fischera dnes schválila návrh zahraničních misí armády pro příští rok. Plán počítá s nasazením až 550 vojáků v misi KFOR v Kosovu a až 535 v misi ISAF v Afghánistánu. Jednotlivci pak mají působit v dalších především pozorovatelských mezinárodních misích, například dva důstojníci v Čadu a další na Sinajském poloostrově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání vlády (M. Barták, E. Janota, J. Fischer) | Zdroj: ČTK

Jak po jednání kabinetu potvrdil ministr obrany Martin Barták, návrh vyhověl požadavkům ČSSD na snížení počtu vojáků a jejich větší koncentraci. S plánem už ministr seznámil jak zástupce politických stran, tak prezidenta republiky.

"Všude se návrh setkal s podporou s tím, že po opakovaných jednáních se sociálními demokraty jsme přistoupili k některým změnám. Redukovali jsme počet našich vojáků v Afghánistánu, kde původní návrh přesahoval v našich vnitroresortních materiálech číslo 600," uvedl Barták. Mise podle něj budou Českou republiku stát do tří miliard korun.

S působením českých vojáků především v Kosovu a Afghánistánu ještě musí vyslovit souhlas parlament. Premiér úřednické vlády Jan Fischer podotkl, že dopis s žádostí o projednání materiálu už odeslal Poslanecké sněmovně. "Zbývá dojednat termín," dodal. Řádná červnová schůze sněmovny začíná v úterý.

Ministerstvo obrany chce projednat mise v parlamentu ještě tento měsíc. Hodlá se tak vyhnout blamáži z prosince loňského roku, kdy ČSSD kvůli Afghánistánu a snaze přitlačit ke zdi tehdejší vládní koalici v otázce poplatků ve zdravotnictví mise schválit odmítla. Upravená verze dokumentu pak parlamentem prošla až v únoru letošního roku.

Přečtěte si také:
Sněmovna nakonec vojenské mise schválila
Vláda schválila přepracovaný plán armádních misí
Rýsuje se politická dohoda o zahraničních misích českých vojáků
Topolánek ostře kritizoval ČSSD za postoj k zahraničním misím armády
Paroubek přijal omluvu Topolánka za výroky o misích
Vláda chystá redukci počtu vojáků v afghánských misích
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme