Vláda schválila plán vojenských misí v zahraničí pro příští rok

Vláda premiéra Jana Fischera dnes schválila návrh zahraničních misí armády pro příští rok. Plán počítá s nasazením až 550 vojáků v misi KFOR v Kosovu a až 535 v misi ISAF v Afghánistánu. Jednotlivci pak mají působit v dalších především pozorovatelských mezinárodních misích, například dva důstojníci v Čadu a další na Sinajském poloostrově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání vlády (M. Barták, E. Janota, J. Fischer)

jednání vlády (M. Barták, E. Janota, J. Fischer) | Zdroj: ČTK

Jak po jednání kabinetu potvrdil ministr obrany Martin Barták, návrh vyhověl požadavkům ČSSD na snížení počtu vojáků a jejich větší koncentraci. S plánem už ministr seznámil jak zástupce politických stran, tak prezidenta republiky.

"Všude se návrh setkal s podporou s tím, že po opakovaných jednáních se sociálními demokraty jsme přistoupili k některým změnám. Redukovali jsme počet našich vojáků v Afghánistánu, kde původní návrh přesahoval v našich vnitroresortních materiálech číslo 600," uvedl Barták. Mise podle něj budou Českou republiku stát do tří miliard korun.

S působením českých vojáků především v Kosovu a Afghánistánu ještě musí vyslovit souhlas parlament. Premiér úřednické vlády Jan Fischer podotkl, že dopis s žádostí o projednání materiálu už odeslal Poslanecké sněmovně. "Zbývá dojednat termín," dodal. Řádná červnová schůze sněmovny začíná v úterý.

Ministerstvo obrany chce projednat mise v parlamentu ještě tento měsíc. Hodlá se tak vyhnout blamáži z prosince loňského roku, kdy ČSSD kvůli Afghánistánu a snaze přitlačit ke zdi tehdejší vládní koalici v otázce poplatků ve zdravotnictví mise schválit odmítla. Upravená verze dokumentu pak parlamentem prošla až v únoru letošního roku.

Přečtěte si také:
Sněmovna nakonec vojenské mise schválila
Vláda schválila přepracovaný plán armádních misí
Rýsuje se politická dohoda o zahraničních misích českých vojáků
Topolánek ostře kritizoval ČSSD za postoj k zahraničním misím armády
Paroubek přijal omluvu Topolánka za výroky o misích
Vláda chystá redukci počtu vojáků v afghánských misích
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme