Vláda schválila pomoc poničenému jihu USA

Vláda dnes schválila humanitární pomoc Spojeným státům ve výši 25 milionů korun. Během zasedání kabinetu to uvedla jeho mluvčí Lucie Orgoníková. Ničivý hurikán Katrina zasáhl jižní pobřeží USA minulý týden a napáchal obrovské škody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v New Orleans shazují z vrtulníku humanitární pomoc | Zdroj: ČTK

Částku, z níž má být humanitární pomoc hrazena, přislíbil kabinet již v neděli. O konkrétní formě pomoci USA jednal v pondělí premiér Jiří Paroubek s americkým velvyslancem Williamem Cabanissem.

Premiér zdůraznil, že Česká republika má k dispozici profesionály, kteří mají zkušenosti z povodní v minulých letech. Spojeným státům nabízí části polní nemocnice, chemický prapor, zdravotníky, armádní a civilní letadla, čerpadla a úpravny vody.

Co konkrétně Američané z nabídky využijí, má být zřejmé v druhé polovině týdne. Armáda je připravena vyslat polní nemocnici do týdne. V provizorním mobilním zařízení se mohou rychle léčit různá zranění a provádět jednodušší operace. Na cestu přes oceán se chystají i dva hasičské oddíly s čerpadly a vyprošťovací technikou.

Katrinu označují odborníci za nejhorší přírodní katastrofu v historii země. Přírodní živel připravil o život podle odhadů tisíce lidí, možná až 10.000. Střechu nad hlavou ztratilo přes 200.000 lidí.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme