Vláda schválila posledních 5 bodů protikorupční strategie

Vláda může naostro spustit boj proti korupci. Dnes totiž ministři schválili posledních pět sporných bodů, které chyběly k tomu, aby byl vládní protikorupční balík kompletní. Členové Nečasova kabinetu přijali kroky, které mají omezit korupci, jednohlasně. Věci veřejné podmiňují přijetím opatření své setrvání ve vládě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (vpravo) a ministr vnitra Radek John krátce před jednáním vlády ČR

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (vpravo) a ministr vnitra Radek John krátce před jednáním vlády ČR | Foto: Tomáš Adamec

Ministři se shodli například na tom, že stát může zdanit nezákonně získaný majetek až na základě analýzy a ne bez ohledu na to, jestli byl podezřelý pravomocně odsouzen. Do zákona o veřejných zakázkách by se taky měla promítnout doporučení Národní ekonomické rady vlády a Americké obchodní komory.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila byl jedním z upřesněných bodů i ten týkající se pozice tak zvaného korunního svědka, neboli spolupracujícího obviněného. „Počítáme s tím, že jeden z pachatelů závažné trestné činnosti, který pomůže usvědčit ostatní pachatele závažné trestné činnosti, bude moci být beztrestný. Soud nicméně rozhodne o jeho vině, ale v rámci takzvaného institutu upuštění o potrestání mu už nebude uložen trest,“ řekl Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protikorupčním balíčku jsme v Ozvěnách dne mluvili s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem z ODS a Radimem Burešem z české pobočky Transparency International.

„Našim cílem je motivovat pachatele závažné trestné činnosti, členy organizované skupiny, aby některý z nich takříkajíc zradil zbytek, udal své kolegy, a tím pádem jsme mohli efektivněji postihovat závažné formy trestné činnosti. Tento nástroj je dnes ve většině zemí EU a je velmi efektivní,“ vysvětlil v Ozvěnách dne.

Doplnil, že člověk, který spáchal trestný čin, ale pomůže ho rozkrýt, tedy takzvaný spolupracující obviněný, bude vnímán jako člověk, který spáchal trestnou činnost. „A pokud svým jednáním někoho poškodil, například způsobil nějaké oběti trestného činu nějakou škodu, bude muset vůči této oběti škodu nahradit,“ přiblížil.

Podle Pospíšila nepůjde v případě spolupracujícího obviněného o masově využívaný jev. „Nepůjde o desítky případů, ale o jednotlivé případy, o nejzávažnější formu trestné činnosti,“ řekl. Dodal, že takovýto pachatel bude nepotrestán pouze v případě, když přispěje k tomu, že ostatní pachatele budou usvědčeni.

TI: Klíčová fáze protikorupční strategie nastane až nyní

Radim Bureš z české pobočky Transparency International označil v Ozvěnách dne protikorupční strategii, kterou dnes schválila vláda, za dobré vykročení. „Většina opatření jsou potřebná a správná. Klíčová fáze ovšem nastane až nyní. A to bude implementace, tedy naplnění těch bodů,“ dodal.

Důležité podle něj je, jak se jednotlivá opatření promítnou do konkrétního legislativního textu. Ale daleko důležitější je, jak se s těmito nástroji exekutiva, orgány činné v trestním řízení naučí zacházet.

V této souvislosti připomněl podle něj poměrně špatnou zkušenost, kterou má Česká republika s minulou protikorupční stategii. „Která také nebyla strašně špatná, ale postupem let z ní byla vyřazena řada klíčových prvků a na konci zůstalo torzo,“ přiblížil Radim Bureš z české pobočky TI.

Milan Kopp, Václava Marešová, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme