V Česku platí povinnost chránit si na veřejnosti obličej. Dvě hodiny nakoupí pouze senioři

  • Vláda po středečním zasedání schválila, že od půlnoci platí povinnost nosit na veřejnosti ochranné prostředky dýchacích cest, tedy roušky, ústenky, šátky nebo šály.
  • Od středy je také v maloobchodních prodejnách potravin, lékárnách a drogériích vymezen čas od 10.00 do 12.00 pouze pro seniory ve věku nad 65 let. Podle premiéra Andreje Babiše jde o neohroženější skupinu obyvatel.
  • Vláda také nařídila zdravotní kontrolu na hranicích pro Čechy, kteří se budou ze zahraničí vracet z práce, došlo také k zredukování expresních vlakových linek, nebo zákazu přijmu nových klientů do lázeňských areálů.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 0:05 19. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rouška je na veřejnosti od středeční půlnoci povinná | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Informaci o povinnosti nosit na veřejnosti ochranné pomůcky potvrdili před tiskovou konferencí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„Vláda schválila, že lidé mimo bydliště mají používat ochranné prostředky dýchacích cest, tj. nosit roušky, ústenky, ale i šátky nebo šály. Platí to od půlnoci,“ uvedl Petříček pro Radiožurnál.

Česko chce z Číny v příštích dnech po rychlotestech dovézt i další zdravotnický materiál, přepravit by jej měla soukromá letadla. „O víkendu by mohlo dorazit 30 milionů roušek a milion respirátorů. Další pomůcky jsme nakoupili ve Vietnamu, jedná se o dalších 10 milionů roušek,“ potvrdil Babiš na tiskové konferenci.

„Domluveno je sedm komerčních letadel přes Smartwings, o půlnoci vyletí první dvě. Další lety přijdou po dohodě s Čínou. Létají tam ale stovky letadel a obchoduje se tam stylem ‚kdo dřív přijde, ten dřív mele‘,“ vysvětlil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Text pokračuje pod online reportáží.

Ministr vnitra Jan Hamáček novinářům dříve řekl, že by měla být vyřízena veškerá potřebná povolení a letadla by mohla vzlétnout ještě během středy.

Otevírací doba pro seniory

Další vládní kroky se dotknou maloobchodů s potravinami. „Od čtvrtka od 10 do 12 hodin nakupují v potravinách jen důchodci,“ shrnul Babiš smysl dnes schváleného opatření, týkající se lidí starší 65 let.

Vláda již v pondělí doporučila seniorům nad 70 let, aby po dobu současného nouzového stavu nevycházeli z domovů. Zakázala také obyvatelům domovů pro seniory, postižené či pacienty s demencemi opouštět areál těchto zařízení. Podle Babiše se jedná o skupinu obyvatel, která je onemocněním COVID-19 nejvíce ohrožena.

Dodržujte karanténu a zachovejte klid. Lékaři z Bulovky vysvětlují, jak bojovat s koronavirem

Číst článek

Havlíček také doporučil prodejcům prodejny pravidelně dezinfikovat. „Doporučujeme všem provozovatelům maloobchodních prodejen dezinfikovat košíky, vozíky, kliky, madla i dveře alespoň jednou na hodinu,“ upřesnil na tiskové konferenci po středečním zasedání vlády.

Lázně, ošetřovné, podnikatelé

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula také uvedl, že byl odsouhlasen zákaz přijímat v lázeňských areálech nové návštěvníky.„Reagovali jsme na podnět lázeňských měst. Všem lázním tak zakazujeme přijímat od 19. března nové pacienty“, potvrdil na tiskové konferenci. Stávající klienti mohou pobyt dokončit.

Vláda probírala i otázku ošetřovného. Premiér Andrej Babiš potvrdil, že v úterý by se mohla uskutečnit mimořádná schůze Poslanecké sněmovny v legislativní nouzi. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) se podle Babiše aktuálně snaží získat podporu Senátu i souhlas prezidenta Miloše Zemana.

Podpory se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka mohli dočkat i podnikatelé. Plánuje ji nabídnout formou kompenzací, odpuštění odvodů, injekcí do likvidity právnických a fyzických osob, nepřímou formou by se pak jednalo především o záruky. Do konce března by ve spolupráci s komerčními bankami mohli menší podnikatelé žádat o úvěry.

ztr, tzr, dok, gak, kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme