Vláda schválila pravidla pro uzavírání nájmů po deregulaci

Od ledna příštího roku skončí ve zhruba čtyř stech tisících bytech regulované nájemné. Vláda proto přijala novelu občanského zákoníku, která vztah mezi majitelem bytu na jedné straně a nájemníkem na straně druhé upravuje. Například má pomoci řešit soudní spory o určení nájemného.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové byty

Nové byty | Foto: Marián Vojtek

Novela má podle vlády vyrovnat vztah mezi pronajímatelem a nájemníkem tak, aby měli podobná práva. Nově by také v zákoně mělo být vymezené, že pokud se nájemník s majitelem bytu nebudou schopní dohodnout například na výši nájmu, tak se obrátí na soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda schválila nová pravidla pro uzavírání nájmů po deregulaci. Podrobnosti přidává redaktorka Václava Vařeková

„Současná právní úprava obsahuje ustanovení, že nájemné se sjednává dohodou podle zvláštního předpisu, a tento zvláštní předpis neexistuje. To znamená, že my tímto způsobem řešíme situaci, kdy nájemné by měl stanovovat soud jako místně obvyklé nájemné,“ vysvětlil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Pro lepší orientaci ministerstvo připravuje takzvanou cenovou mapu. Soudy by jí měly mít k dispozici nejpozději v únoru příštího roku. Kromě lokality bude hrát roli i stav bytu, který by měl soud zohlednit. Mapa přitom nebude závazným předpisem, ale jakýmsi vodítkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a předseda Sdružení nájemníku Milan Taraba v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Podle předsedy Sdružení nájemníků Milana Taraby se ale mohou takové soudy protáhnout. „Soudci těžko budou mít cenové znalosti, takže budou muset mít nějaké znalecké posudky a bude to obtížné. My teď chceme, a je to v zájmu všech lidí, aby se co nejdříve stanovila pravidla,“ uvedl Taraba.

Protahování soudních sporů se obávají i opoziční sociální demokraté. „Soudy na to nebudou připraveny a než přijmou příslušné judikáty, tak to bude trvat ne rok, ale možná pět nebo deset let, než se judikatura sjednotí,“ podotkl poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.

Smlouva pro dědice jen na dva roky

Novela přináší i celou řadu dalších změn. Od ledna například nebude už tak jednoduché jako teď právo k užívání bytu dědit. Pokud nájemník zemře, získá dědic smlouvu automaticky na dobu maximálně dvou let. Pak je na něm, zda se s majitelem bytu dohodne na jejím prodloužení, nebo své bydlení vyřeší jiným způsobem. Časové omezení se ale netýká dětí nebo lidí nad 75 let.

Přísnější budou také pravidla pro nahlášení dalších členů domácnosti pronajímateli. Ten bude moci chtít víc údajů než dosud. Pobyt do dvou měsíců přitom novela pokládá za návštěvu.

Regulace nájmů skončí posledním dnem letošního roku u skoro půl milionu bytů. Další dva roky se bude týkat už jen obyvatel většiny krajských měst, větších sídel ve středních Čechách a také lidí žijících v Praze.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme