Vláda schválila program ovoce do škol

Ovoce a zeleninu zdarma mohou od příštího roku dostávat děti na prvním stupni základních škol. Nárok budou mít i na balené ovocné a zeleninové šťávy bez chemických přísad. Program dnes schválila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rajčata | Foto: Free Stock Photos

Podle ministra zemědělství Jakuba Šebesty má program přispět ke snížení obezity u dětí.

"Tam je podmínkou, že to musí být minimálně jednou měsíčně; bude to pravděpodobně i vícekrát. A je na té škole, jak si to zajistí, jak zajistí distribuci, o jaký druh ovoce, zeleniny se bude jednat."

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma sleduje redaktorka Radiožurnálu Klára Bílá

"Cílem projektu je snaha, která by měla vést ke změnám stravovacích návyků a ke zvyšování spotřeby ovoce a zeleniny," vysvětlil ministr zemědělství.

"Je to jedna z možností, jak zvýšit povědomí o tom, že pravidelná konzumace zeleniny a ovoce může snížit riziko obezity jak u dětí, tak samozřejmě u dospělých," potvrdil Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

"A je to jedna - podle mě - z rozumných možností využití evropských peněz na snížení zdravotních rizik, která obezita celosvětově přináší," dodal.

Projekt z větší části zaplatí EU

Hlavní zdrojem financování programu bude rozpočet Evropské unie. Z něho má na ovoce do škol jít 53 milionů korun. Zbývajících necelých 20 milionů korun poskytne ze svého rozpočtu stát.

"S těmi prostředky bylo v kapitole ministerstva zemědělství pamatováno, takže tím nenavyšujeme žádný schodek," ujistil premiér Jan Fischer.

Obezita je problém všude na světě

Přehrát

00:00 / 00:00

O problému obezity hovořil Petr Sucharda ve večerním zpravodajském souhrnu Radiožurnálu Stalo se dnes

S tím, že by program ovoce do škol mohl pomoci v boji s dětskou obezitou, souhlasí i vědecký sekretář České obezitologické společnosti Petr Sucharda. Hlavní je ale podle něj změna stravovacích návyků.

"Problém není v tom, že by většina českých dětí nemohla mít od svých rodičů ovoce, jde spíše o to, že zvláště ve škole jsou vystaveny jiným potravinám, různým automatům na energeticky bohaté nápoje i pochutiny, čili v tomto smyslu bych to viděl pozitivně, zvláště ta myšlenka ovocných šťáv se mi velmi líbí," řekl Sucharda v pořadu Stalo se dnes.

Zároveň upozornil, že obezita je velký problém všude na světě, a to včetně chudých zemí. "Je řazena někam na páté šesté místo ve všech zdravotních problémech," podotkl sekretář České obezitologické společnosti.

Marika Táborská, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme