Vláda schválila pronájem gripenů

Český vzdušný prostor budou chránit od příštího roku britsko-švédské stíhačky Jas-39 Gripen. Vláda rozhodla, že si je najme od Švédského království na deset let. Součástí kontraktu jsou i investice do českého průmyslu v hodnotě 130 procent ceny. Tu se na poslední chvíli podařilo snížit asi o půl miliardy na konečných 19 miliard 650 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Cena je podle ministra obrany Miroslava Kostelky konečná. Byla totiž stanovena v českých korunách a nehrozí tedy žádná kurzová rizika. První piloti odjedou do Švédská na výcvik letos v srpnu a o rok později dorazí na letiště v Čáslavi první letouny. "Zhruba polovina těch letadel v půlce roku 2005 a do konce roku 2005 všechny."

Podle opozice se vláda rozhodla příliš rychle. Chvat je zbytečný, tvrdí ministr obrany ve stínové vládě ODS Petr Nečas. "Skutečností také je, že nevíme, jak gripen bude fungovat v systémech NATO. Samotné Švédsko nemá plně operačně schopné letouny, které jsou plně interoperabilní se systémy NATO, takže v mnoha ohledech budeme sloužit jako pokusný králík."

Ministr Kostelka ale výhrady opozice odmítá a říká, že ochranu vzdušného prostoru naše země potřebuje a stávající migy doslouží v příštím roce.

"Chci prohlásit, že letoun skutečně splňuje podmínky interoperability v rámci NATO, má systém identifikace vlastní - cizí, bude schopen tankovat za letu, komunikuje v angličtině, nemá problémy s létáním za špatných povětrnostních podmínek."

Zřejmě ale ani v koaliční vládě nenašel ministr obrany jednoznačnou podporu. Členové kabinetu za Unii svobody už dříve prohlásili, že by dali přednost americkým strojům F-16. Ani dnes šéf strany a vicepremiér Petr Mareš jednoznačně gripeny nepodpořil a na otázku jak hlasoval, odpověděl vyhýbavě.

"Vláda rozhoduje ve sboru, výsledek jejího rozhodnutí jste slyšeli a to je to, co je možné k této věci sdělit v tuhle chvíli."

Smlouvy o nájmu 14 stíhaček a o doprovodných offsetových programech by měly být podepsány v nejbližších dnech; termín vláda nestanovila.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme