Vláda schválila růst platů ve veřejné sféře a důchodů. Odbory zruší stávkovou pohotovost

Průměrný měsíční důchod vzroste od ledna příštího roku o 475 korun. Nařízení o valorizaci schválila v pondělí vláda, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Růst odráží zvyšování cen i mezd v zemi. Polepší si i zaměstnanci ve veřejné sféře, odbory proto zruší stávkovou pohotovost. Důvody k ní totiž pominuly, řekl České televizi předseda odborových svazů Josef Středula.

Praha (Aktualizováno: 13:05 25. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Pevná část důchodu, která je pro všechny stejná, vzroste z 2550 na 2700 korun. Procentní díl penze, který se stanovuje podle odpracovaných let a odvedených částek, se upraví o 3,5 procenta. Stejně – tedy o 3,5 procenta – se zvednou i příplatky k penzi pro odbojáře a pozůstalé po nich. Návrh nařízení připravilo ministerstvo práce.

Vedle starobních důchodů se zvednou i invalidní a pozůstalostní penze. Na konci června Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela starobní důchod bezmála 2,4 milionu seniorů a seniorek. V průměru pobírali 11 807 korun. Invalidní důchod dostávalo 425 400 lidí a pozůstalostní 71 400 dospělých i dětí.

Důchody vzrostou průměrně o 475 korun. Největší růst penzí za devět let, hlásí ministerstvo

Číst článek

Za chystaným výraznějším zvýšením důchodů je nový model valorizace, promítá se do něj i citelnější růst mezd a cen. Vláda bude podle nového výpočtu, který se do zákona dostal letos, přidávat poprvé. Od ledna se penze budou zvedat o polovinu růstu reálných mezd místo dosavadní třetiny.

Kabinet může důchody zvýšit buď podle růstu cen zboží, které pořizují senioři a seniorky, nebo podle růstu cen pro domácnosti. Vybírá vyšší hodnotu.

Letos v lednu si senioři a seniorky polepšili v průměru o 309 korun. V roce 2016 se sice penze podle inflace a růstu mezd zvedly jen o 40 korun, k tomu ale přibyl ještě jednorázový příspěvek 1200 korun. Měsíčně si tak minulý rok důchodkyně a důchodci přilepšili celkem o 140 korun.

Přidáno dostanou policisté, učitelé i vojáci

Zaměstnanci ve veřejné správě a členové bezpečnostních sborů, tedy policisté, hasiči či příslušníci vězeňské služby, dostanou od listopadu přidáno deset procent. Učitelé v regionálním školství o 15 procent.

Na zvýšení platů se koalice dohodla před dvěma týdny, v pondělí ministři schvalovali příslušná nařízení. Přidáno dostanou i vojáci.

O rozhodnutí kabinetu informovali na twitteru premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a jeho stranický kolega, ministr vnitra Milan Chovanec. „Ekonomika roste i bezpečnostní sbory si zaslouží spravedlivý růst platů. Tarify vzrostou od listopadu o 10 deset procent," napsal Chovanec. Dodal, že vláda vrátila bezpečnostním sborům všechno, o co byli kráceni v době ekonomické krize.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme