Vláda schválila státní rozpočet, resort dopravy dostane přidáno

Vláda jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Schodek rozpočtu má být 105 miliard korun, tedy tři a půl procenta HDP, do Státního fondu dopravní infrastruktury byly přesunuty čtyři miliardy z dluhové služby a rezervy na dofinancování. Kabinet teď návrh odešle do sněmovny, která bude mít konečné slovo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas na TK po jednání vlády | Zdroj: ČTK

Za jednací stůl usedli ministři za situace, kdy Věci veřejné trvaly na navýšení peněz na dopravní stavby - oproti původnímu návrhu ministra financí o téměř 9 miliard korun. Strana hrozila tím, že jinak pro rozpočet hlasovat nebude. Ministrům se nepodařilo najít celou částku, požadavek VV skončil kompromisem - SFDI by měl získat 4 miliardy korun.

Ministr financí Miroslav Kalousek několikrát před jednáním vlády zdůrazňoval, že kvůli uspokojení tohoto požadavku nesmí vzrůst schodek státního rozpočtu plánovaný na 105 miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že částka 4 miliardy na dopravu je pro státní rozpočet na příští rok únosná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Podrobnosti z tiskové konference vlády přinesla v Ozvěnách dne reportérka Václava Vařeková. Hovořili jsme také s komentátorem Radiožurnálu Petrem Nováčkem.

„Vzhledem k neustále stoupající důvěře ČR na finančních trzích je skutečně možné o dvě miliardy zkrátit náklady na dluhovou službu. Pokud se vláda rozhodla, že veškerou rezervu na kofinancování bude směřovat do fondu dopravní infrastruktury, je to v pořádku a je to právo vlády,“ uvedl.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) byl s výsledkem spokojen. Uvolněné 4 miliardy chápe jako maximum možného, co bylo možné vyjednat. "Samozřejmě to i znamená, že je třeba na úrovni ministerstva dopravy hledat úspory a snažit se co nejvíce i v součinnosti s ostatními členy vlády, aby nedošlo v roce 2015 k vrácení finančních prostředků. A to samozřejmě léta budoucí ukážou,“ uvedl ministr Dobeš.

Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci řekl, že je důležité, že vláda dnes rozpočet podpořila jednomyslně. Upozornil také, že kabinet musí sledovat další vývoj české i světové ekonomiky.

„Vývoj v reálné ekonomice je nesmírně dynamický a samozřejmě všichni budeme velice pečlivě sledovat a analyzovat, co se děje na zahraničních trzích a co se děje u nás. Protože celá řada ukazatelů může být v následujících obdobích velmi dynamická,“ řekl premiér.

Návrh rozpočtu počítá s růstem české ekonomiky ve výši 2,5 procenta. Například odbory ale varují, že reálně to může být méně, což by mimo jiné znamenalo nižší příjmy pro státní kasu.

ČSSD vládní návrh státního rozpočtu nepodpoří

Sociální demokraté vládní návrh státního rozpočtu na příští rok nepodpoří. Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky povede k hospodářskému útlumu, ke stagnaci nebo poklesu životní úrovně velkých skupin obyvatel, zejména lidí se středními příjmy.

„Zvláště obtížně na tom v příštím roce budou zaměstnanci veřejného sektoru. A dobrá situace nečeká ani většinu zaměstnanců, pokud se vládě podaří realizovat její daňovou reformu, protože ta bude znamenat další přesun daňové zátěže zejména na pracující střední vrstvy,“ uvedl.

Z tohoto hlediska my jako sociální demokraté s takovouto koncepcí rozpočtové politiky rozhodně nemůžeme a ani nebude souhlasit,“ dodal předseda ČSSD.

Komentátor: Vládní koalice si může oddychnout, na chvíli

Jak v Ozvěnách dne uvedl komentátor Radiožurnálu Petr Nováček, vládní koalice si po schválení rozpočtu může na chvíli oddychnout. „Podle mých informací byla určitá rezerva ve výši pěti miliard korun, která tady byla pro to, aby se nestalo to, čeho se všichni obávali, že některá z koaličních stran odmítne rozpočet podpořit,“ dodal.

Zásadní je podle komentátora, že rozpočet schválil kabinet jednomyslně. „Protože nehlasovat pro rozpočet, by bylo něco jako své vlastní vládě vyjádřit nedůvěru,“ uvedl s tím, že otázka ale je, jak to bude fungovat dál.

Připomněl v této souvislosti, že jak vyplynulo z jednání tripartity, k návrhu zákona o státním rozpočtu mají výhrady nejen odbory, ale také zaměstnavatelé.

„Ti upozorňují například na to, že v příštím roce je nutno počítat spíše s nižším hospodářským růstem, než jaká byla červencová predikce, z nich vycházel rozpočet. V tom případě penze budou opět chybět, bude se opět škrtat a budou opět koaliční spory,“ uvedl komentátor Radiožurnálu.

Václava Marešová, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme