Vláda schválila testování transportérů Pandur

Obrněné transportéry Pandur pro českou armádu bude testovat nezávislá zkušebna. Vyplývá to memoranda, které schválila vláda. V případě, že testy dopadnou příznivě, bude vojsko připravovat nákup celkem 107 osmikolových vozidel, řekl Radiožurnálu náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandur II 8x8 | Foto: Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug

"My určitě se Pandurů nevzdáváme, hledáme řešení tak, aby Armáda České republiky mohla v dohledné době, aniž by to ohrozilo její fungování v misích a vůbec její operační schopnosti do budoucna, dostat tuto komoditu, což je obrněný kolový transportér," uvedl Barták.

Původně mělo vojsko koupit od rakouského výrobce Steyer 199 transportérů. Kabinet však na konci loňského roku smlouvu za více než 20 miliard vypověděl kvůli tomu, firma nestihla dodat první vozidla včas. V lednu dal ale Steyru druhou šanci, když posvětil nové kolo rozhovorů.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová na začátku března uvedla, že v případě dohody vojsko nakoupí 107 vozidel v šesti modifikacích. Kromě šedesátky bojových verzí s věžovou nástavbou mají vojáci zájem ještě o pět dalších modifikací - velitelskou verzi, průzkumnou s lokátorem, verzi minometnou, ženijní a dílenskou a vyprošťovací.

Nový projekt má být podle dřívějších informací skoro o polovinu levnější. Zůstávají totiž dohodnuté ceny za jeden dodaný vůz, dohromady jich ale vojáci mají získat zhruba o polovinu méně.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme