Vláda schválila vyslání českých chemiků do Atén

Na bezpečnost letních olympijských her v Řecku budou dohlížet i čeští vojáci. Vyslání stovky příslušníků protichemické jednotky na večerním jednání schválila vláda. Do Atén by měli odjet na konci července a zůstat tam až do konce září. Návrh ještě musí schválit parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení protichemické jednotky | Foto: FAS

Přestože Řecko mělo už delší dobu zájem o spolupráci s naší jednotkou, jednání nevedla ke konci. Bránily tomu průtahy kolem financování. O účast českých vojáků tentokrát požádala Severoatlantická aliance, která část nákladů uhradí.

"NATO by mělo financovat ze svých rozpočtů přepravu naší jednotky tam a zpět, Řekové by měli hradit veškerou logistiku na místě a naše rozpočtová zátěž by se víceméně týkala platů vojáků, kteří by se akce účastnili," řekl mluvčí vlády Jindřich Marek.

Stovka členů protichemické jednotky by měla do Řecka odjet koncem července a zůstat tam až do konce září, protože se má podílet na ochraně nejen olympijských, ale i paralympijských her. To vše samozřejmě za předpokladu, že vyslání schválí poslanci.

Pokud návrh ministra obrany Miroslava Kostelky parlamentem projde, budou čeští vojáci zajišťovat kompletní protichemickou ochranu sportovců a návštěvníků velkého sportovního svátku.

Olympijské hry se uskuteční v Aténách od 13. do 29. srpna. Podobné masové akce představují zvýšené bezpečnostní riziko a mohou být mediálně zajímavým terčem útoku teroristů. Řecko proto již dříve požádalo NATO, aby mu aliance se zajištěním bezpečnosti pomohla.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme