Vláda schválila vyslání českých vojáků do Afghánistánu

Vláda schválila na svém mimořádném jednání vyslání českých vojenských jednotek do mezinárodní akce proti terorismu. Novinářům to po mimořádném zasedání kabinetu v Poslanecké sněmovně oznámil premiér Miloš Zeman. Kabinet tak dal zelenou vyslání českých protichemiků, výsadkářů a polní nemocnice. České jednotky by podle Zemana mohly být nasazeny i do mírových a humanitárních misí v Afghánistánu. Stále ale není jasné, kdy naši vojáci misi zahájí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják české speciálni jednotky chemického vojska

voják české speciálni jednotky chemického vojska | Foto: Armáda ČR

"Vláda oba dva projekty dnes na svém mimořádném zasedání jednomyslně schválila a předloží je patrně na příští středu oběma komorám parlamentu České republiky," řekl po jednání Zeman. Upřesnil, že se jedná se o protichemickou jednotku, polní nemocnici pro současnou operaci NATO v Afghánistánu známou jako Trvalá svoboda a o vyslání 120 až 150 vojáků do mírové a humanitární operace v Afghánistánu. Celkem by tak do Afghánistánu mohlo odjet až 500 českých vojáků. Ovšem pouze za předpokladu, že vyslání jednotek schválí Rada bezpečnosti OSN, dodal premiér. Nikdo z členů vlády nechtěl nasazení českých vojáků více přiblížit.

Předpokládá se, že vojáci budou v misi působit déle než dva měsíce. Vláda proto požádá o souhlas s nasazením českých jednotek mimo naše území obě komory Parlamentu. "Příští středu to výraznou většinou schválí i Poslanecká sněmovna," předpokládá šéf sněmovního branně-bezpečnostního výboru Petr Nečas. Poslanci budou podle něj téměř s určitostí souhlasit také s prodloužením doby, kdy mohou spojenci používat český dopravní letoun Tu-154.

Americký velvyslanec Craig Stapleton v minulých dnech uvedl, že by čeští vojáci mohli být nasazeni počátkem nového roku. Záleží podle něj především na vývoji vojenské operace Trvalá svoboda v Afghánistánu a případných hrozbách chemického útoku. Z dosavadních informací vyplývá, že vojáci by působili patrně v zóně bojů. Čeští protichemici by tak v novodobé historii země byli nasazeni do akce už podruhé. Naposledy byli vysláni do operací Pouštní bouře a Pouštní štít v letech 1990 až 1991.

František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme