Vláda schválila vyslání českých vojáků do Afghánistánu

Vláda schválila na svém mimořádném jednání vyslání českých vojenských jednotek do mezinárodní akce proti terorismu. Novinářům to po mimořádném zasedání kabinetu v Poslanecké sněmovně oznámil premiér Miloš Zeman. Kabinet tak dal zelenou vyslání českých protichemiků, výsadkářů a polní nemocnice. České jednotky by podle Zemana mohly být nasazeny i do mírových a humanitárních misí v Afghánistánu. Stále ale není jasné, kdy naši vojáci misi zahájí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják české speciálni jednotky chemického vojska | Foto: Armáda ČR

"Vláda oba dva projekty dnes na svém mimořádném zasedání jednomyslně schválila a předloží je patrně na příští středu oběma komorám parlamentu České republiky," řekl po jednání Zeman. Upřesnil, že se jedná se o protichemickou jednotku, polní nemocnici pro současnou operaci NATO v Afghánistánu známou jako Trvalá svoboda a o vyslání 120 až 150 vojáků do mírové a humanitární operace v Afghánistánu. Celkem by tak do Afghánistánu mohlo odjet až 500 českých vojáků. Ovšem pouze za předpokladu, že vyslání jednotek schválí Rada bezpečnosti OSN, dodal premiér. Nikdo z členů vlády nechtěl nasazení českých vojáků více přiblížit.

Předpokládá se, že vojáci budou v misi působit déle než dva měsíce. Vláda proto požádá o souhlas s nasazením českých jednotek mimo naše území obě komory Parlamentu. "Příští středu to výraznou většinou schválí i Poslanecká sněmovna," předpokládá šéf sněmovního branně-bezpečnostního výboru Petr Nečas. Poslanci budou podle něj téměř s určitostí souhlasit také s prodloužením doby, kdy mohou spojenci používat český dopravní letoun Tu-154.

Americký velvyslanec Craig Stapleton v minulých dnech uvedl, že by čeští vojáci mohli být nasazeni počátkem nového roku. Záleží podle něj především na vývoji vojenské operace Trvalá svoboda v Afghánistánu a případných hrozbách chemického útoku. Z dosavadních informací vyplývá, že vojáci by působili patrně v zóně bojů. Čeští protichemici by tak v novodobé historii země byli nasazeni do akce už podruhé. Naposledy byli vysláni do operací Pouštní bouře a Pouštní štít v letech 1990 až 1991.

František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme