Vláda schválila vyslání českých vojáků na misi EU v Mali

Vláda rozhodla o vyslání českých vojáků na misi Evropské unie v Mali. Do bojů s islamisty ale nezasáhnou. Měli by se podílet výhradně na výcviku tamní armády. Návrh už kabinet projednal s opozicí. Ta je ochotná jej podpořit, pokud budou splněny určité podmínky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v Mali střeží startegický most v Markale.

Vojáci v Mali střeží startegický most v Markale. | Foto: Harouna Traore | Zdroj: ČTK

„My požadujeme od vlády záruky, že se bude jednat nejvýše o 50 instruktorů, že nebudou nasazeni do bojové mise a že jejich mandát bude jasně ohraničen. A pokud budou tyto naše požadavky splněny, jsme připraveni toto vyslání podpořit,“ říká místopředseda sněmovny z ČSSD Jan Hamáček.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel Radiožurnálu potvrdil, že do Afriky odjede 50 vojáků. „Je to kompletní tým pro výcvik praporu armády Mali. Do tohoto týmu bychom byli připraveni poslat 30 instruktorů z chrudimského výcvikového praporu,“ řekl Pavel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Petr Nečas sdělil podrobnosti o vyslání českých vojáků do Mali

Zbylých dvacet členů týmu by představovali experti z vojenské policie, speciálních jednotek nebo pyrotechnici. Na odlet jsou schopní se připravit do poloviny března a na misi by měli strávit 15 měsíců. Náklady na akci odhadl premiér Petr Nečas na 220 milionů korun. Zaplatí ji ministerstvo obrany bez navýšení rozpočtu.

„Je skutečností, že je zájmem celé Evropské unie stabilizovat tento prostor, protože zde mohou vzniknout základny různých teroristických skupin včetně al-Káidy. A z tohoto pohledu je to věc, která je v zájmu bezpečnosti Evropské unie i v zájmu bezpečnosti České republiky," prohlásil dnes Petr Nečas.

Vyslání vojáků navrhl Schwarzenberg

Že by čeští vojáci mohli pomoci s výcvikem maliské armády, navrhl před několika dny na bezpečnostní konferenci v bavorském Mnichově spojencům České republiky ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Ten tvrdí, že jde o nejlepší uplatnění české armády v Mali. Taková mise je prý vhodnější než nasazení Čechů k boji v poušti. Na ten se podle Schwarzenberga specializují spíše čeští spojenci.

„Bylo by velice dobré, kdybychom se na tom podíleli, poněvadž bychom ukázali, že jsme věrní spojenci, a výcvikem bychom mohli pro maliskou armádu udělat opravdu užitečnou práci,“ řekl tehdy na konferenci ministr zahraničí.

Francouzští vojáci v Mali úspěšně postupují | Foto: ČTK

V Mali tamní armáda bojuje především s podporou francouzských jednotek proti islamistům, kteří ovládají sever země. Francie tvrdí, že se vojákům od začátku ofenzívy podařilo zabít stovky islamistů. Aktuálně se bojuje hlavně kolem města Gao na severu Mali.

Francouzský ministr obrany už také připustil jednoho mrtvého a několik zrněných francouzských vojáků. Podle něj totiž islamističtí radikálové používají v bojích rakety.

Francouzům v jejich boji proti islamistickým teroristům pomáhají jak africké jednotky, tak i například Spojené státy americké. Nově k nim přibyli také vojáci z Čadu. Asi 1800 těchto vojáků má zajišťovat bezpečnost v bývalé baště islamistů, ve městě Kidal.

Když půjde vše podle plánu, Francouzi by své muže mohli pomalu začít z Mali stahovat už v březnu. Kdy konkrétně a v jakých počtech, ani to, kolik mužů tam ještě zůstane, není jasné.

Během několika nejbližších dní by měli francouzští vojáci začít předávat do rukou afrických sil Timbuktu. Tedy jedno z měst, které rovněž osvobodili od islamistů.

Lucie Husárová 1, Petr Medek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme