Vláda schválila vyšší odměny pro pracující vězně i investiční pobídky pro technologické firmy

Pracující vězni budou mít nárok na vyšší odměny. Počítá s tím vyhláška ministerstva spravedlnosti, kterou ve středu schválila vláda. V průměru si polepší o jeden a půl tisíce korun. Nejvíc, necelých 14 tisíc korun, dostanou trestanci s vysokoškolským vzděláním. Podle ministra Roberta Pelikána z hnutí ANO se zvýší i částky, které vězni posílají na alimenty. Vláda na své poslední schůzi mimo jiné jednala o lithiu či investičních pobídkách.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se zasadil o první zvýšení finančních odměn za práci po 17 letech.

„Zbytek se bude těm vězňům odkládat tak, aby když vycházejí z vězení, měli peníze, kterými překlenou období, než začnou vydělávat, a nemuseli se hned dopouštět nějaké trestné činnosti,“ řekl ministr.

'Odmítáme Zemanovy postoje,' ozývá se z vlády. Prezidentovy výroky se dostaly i na program Senátu

Číst článek

V současné době pracuje necelá polovina z asi 20 tisíc vězňů. Jejich odměny se nezvedaly od roku 2000.

Vláda dále schválila návrh ministerstva průmyslu a obchodu, který chce pomocí investičních pobídek podporovat technologické firmy. Resort chce podporovat projekty s vyšší přidanou hodnotou. Nyní směřuje asi 90 procent pobídek do výroby. Podle ministra Jana Havlíčka z ČSSD mají nová pravidla také usnadnit přístup k podpoře menším podnikům.

Vláda zamítla návrh ANO na zrušení memoranda o těžbě lithia. ČSSD v něm vidí možnost budoucího zisku

Číst článek

„V současné době se stává, že nemohou dostáhnout na podporu formou investičních pobídek a tímto se snažíme jít směrem k menším a středním firmám například tím, že se sníží minimální práh pro výši investice, aby měl tento projekt nárok na investiční pobídky.“

Vláda na své poslední schůzi před parlamentními volbami 20. a 21. října také projednávala například návrh hnutí ANO o zrušení memoranda o těžbě lithia, který byl zamítnut, a výroky prezidenta Zemana o Krymu. Ty byly vládou tvrdě odmítnuty jako výroky neslučitelné s kompetencemi hlavy státu.

Další schůze vlády tak již bude s největší pravděpodobností až po volbách a v novém složení.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme