Vláda schválila zákon o ochraně hranic, kontroly může nově nařídit i vnitro

Kontroly na českých hranicích by mohlo kromě vlády v případě mimořádné hrozby nově nařídit také ministerstvo vnitra. Navrhuje to nový zákon o ochraně státních hranic, který schválila dnes v noci vláda. Kontroly nařízené vnitrem můžou trvat jen pět dní, jejich další prodloužení pak musí schválit vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka na TK po jednání vlády

Premiér Bohuslav Sobotka na TK po jednání vlády | Foto: Vláda České republiky

Nový zákon o ochraně státních hranic také zpřísňuje podmínky pro provoz na tuzemských mezinárodních letištích. Menší letiště budou muset například zajistit místnost pro kontroly cestujících.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD ale tento zákon není přímou reakcí na migrační krizi.

„Byl samozřejmě připraven předem ministerstvem vnitra a specifikuje pravidla ochrany hranic například v souvislosti s leteckou dopravou a upravuje pravidla v reakci na novelizaci schengenského hraničního kodexu,“ prohlásil premiér. Zákon teď ještě musí schválit Poslanecká sněmovna.

K pravidlům pro zadávání tendrů se ministři vrátí v pondělí, jednání o zákoně o zadávání veřejných zakázek vláda přerušila. Zadavatelé by měli získat větší pravomoci. Bude ale nad nimi přísnější dohled. U některých typů soutěží se také nebude smět vybírat vítěz jen podle nejnižší ceny.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová za hnutí ANO vysvětlila, proč přijetí zákona spěchá.

„Tímto zákonem transponujeme evropské směrnice do naší legislativy a tam je termín nepřekročitelný. A to je 18. dubna 2016. Jakmile my ten termín nezvládneme a zákon nebude v účinnosti, tak hrozí řízení Evropské komise proti České republice,“ upozornila.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme