Vláda schválila změny v daních, stoupne DPH a omezí se paušály

Od příštího roku stoupne daň z přidané hodnoty, omezí se výdajové paušály u podnikatelů a dočasně zrušené budou stropy na zdravotní pojištění. Novely těchto zákonů dnes schválila vláda. Zvýšením příjmů státní pokladny chce snížit schodek veřejných financí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek se připravuje na zasedání vlády

Ministr financí Miroslav Kalousek se připravuje na zasedání vlády | Zdroj: ČTK

„Celkové konsolidační úsilí vlády vůči rozpočtu roku 2013 musí být minimálně 56 miliard korun, abychom udrželi deficit na předpokládaných 100 miliardách a deficit veřejných rozpočtů aby byl těsně pod třemi procenty,“ vysvětlil ministr financí Miroslav Kalousek.

Opatření musí schválit ještě parlament a podepsat prezident. Platit by měla od roku 2013, některé kroky ale mají jenom dočasný charakter.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byla místopředsedkyně TOP 09 a členka rozpočtového výboru sněmovny Helena Langšádlová a stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek

Například zvýšení sazeb DPH na 15 a 21 procent začne platit od příštího roku, ale od roku 2016 by se sazby měly sjednotit, a to na úrovni 17,5 procenta. Do nižší sazby se ale zatím přesunou některé zdravotní prostředky.

Další změny se týkají třeba výdajových paušálů, které využívají podnikatelé. Budou sice zachované, ale ti, co je využijí, už nebudou moci uplatnit daňové výhody a odpočty na dítě či na manželku bez příjmu.

Zrušení zelené nafty nás nepoloží, přiznávají zemědělci. Bojí se však o konkurenceschopnost

Číst článek

Vzroste také daň z převodu z nemovitosti, a to o jeden procentní bod na čtyři procenta. Zákony ruší také takzvanou zelenou naftu, tedy daňovou úlevu, kvůli které dnes dopoledne protestovali zemědělci ve 12 krajích.

Protesty zemědělců jsme sledovali ONLINE.

Další změnou, který se týká daní, je i nové rozdělení daní mezi obce a města. Příjmy menších měst se zvýší, naopak největší města si pohorší, a to o celkem víc než jednu miliardu korun.

Podle stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka vláda z nepochopitelných důvodů přeplňuje plán.

„Co mělo být dosaženo v roce 2013, už vláda dosáhla loni. Cenou za to byl propad ekonomiky, ztratili jsme minimálně procento hospodářského růstu, letos v prvním čtvrtletí ekonomika opět klesá. Neschopnost vlády dělat rozumnou politiku nás připravuje asi tak o dva procentní body HDP,“ vysvětluje Mládek.

Pokud by vládla ČSSD, ponechala by podle Mládka progresivní zdanění fyzických osob.

„Vláda je sice pokrytecká a klame veřejnost, když to vykládá jako solidární daň. Fakticky zavádí dvě sazby pro fyzické osoby, což je fakticky progresivní zdanění fyzických osob a to bychom samozřejmě zachovali.“

Podle Mládka to vláda přehání s DPH: „Vláda podceňuje domácí poptávku, kterou tím dále podvazuje. Ona vlastně napravuje svoji vlastní chybu, protože pokud by to náhodou neprošlo, tak od 1. ledna 2013 máme DPH jednotnou, ve výši 17,5 procenta, což by byla docela katastrofa, protože by byli naštvaní úplně všichni.“

Poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová si myslí, že dopad zvýšené DPH má podružný vliv například na ceny:

„Při zvýšení snížené sazby tak, jak byla na přelomu roku o 4 procenta, došlo u některých potravin k navýšení o dvacet třicet, ale i šedesát procent. Tam je mnoho dalších faktorů, ať už to jsou energie, marže, ceny komodit a další faktory, které mají vliv na spotřebu a ceny.“

Igor Maňour, Štěpánka Čechová, Václava Marešová, Veronika Sedláčková, Martin Hromádka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme