Vláda schválila zrušení čtyř typů káznic. Nově by měly být jen dva druhy

Vláda schválila jednodušší vězeňský systém. Místo čtyř druhů káznic budou nově jen dva. O zařazení odsouzených by navíc měla rozhodovat vězeňská služba a ne soudy. Ministerstvo spravedlnosti si od úprav slibuje finanční úspory v řádu desítek milionů korun a modernější přístup k vězňům. Změny teď posoudí poslanci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Ze současných čtyř typů káznic - nazvaných v dohledu, v dozoru, v ostraze a ve zvýšené ostraze - by měly zůstat jen dva. Označovaly by se jako věznice a věznice se zvýšenou ostrahou.

O umístění do příslušného typu by měl rozhodovat soud a samotná Vězeňská služba pak odsouzenému určí, na kterém typu oddělení bude trest vykonávat. Na výběr je ze tří, které se od sebe liší stupněm vnějšího střežení a zajištění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl náměstek ministryně spravedlnosti Daniel Volák

Vězeň by měl předtím projít psychologickými testy, zkoumala by se jeho kriminální minulost a další faktory. Právě tato diagnostika nazvaná SARPO by podle generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala měla zajistit modernější přístup k lidem ve výkonu trestu.

„Dnes se opravdu může stát, že pakliže spácháte nějaký trestný čin, například že havarujete s automobilem, tak se ve výkonu trestu můžete dostat například na celu s recidivistou, s člověkem, který má agresivní rysy a tak dále. A to by právě nový zákon měl odstranit,“ přibližuje šéf Vězeňské služby.

Náměstek ministryně spravedlnosti Daniel Volák v Ranním interview Radiožurnálu upozornil, že nová opatření ukládají českému vězeňství dlouhodobě evropská vězeňská pravidla. „My jsme v této otázce pokulhávali, Vězeňská služba na toto zásadní systémové opatření čeká už minimálně 20 let,“ uvedl.

Soudům by se podle něj mělo částečně ulevit od administrativy spojené s přemísťováním vězňů a ušetřily by se i peníze. Dodal, že by změny měly přinést postupně úspory v desítkách milionů korun.

Vězni v Heřmanicích by změny v systému vězeňství uvítali

Číst článek

„Bavíme se o úspornějším využívání kapacity věznic, bavíme se o úspoře za eskorty a mimochodem odbřemeníme justici, ulevíme soudům ve 2000 věcech ročně - to je takzvaná přeřazovací agenda, kdy odsouzení žádají soudy o přeřazení z jednoho typu do druhého typu,“ vysvětlil.

Nové úpravy vítá i Aleš Jalůška, vězeňský kaplan z Valdic. „Myslím, že je velmi dobré, když o posunech vězňů vězeňským systémem rozhodují ti, kdo mají možnost je poznat. Čili vězeňští pracovníci,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu ministerstva spravedlnosti zrušit čtyři stupně káznic a rozdělit je na dva druhy jsme na Radiožurnálu mluvili s vězeňským kaplanem Alešem Jalůškou.

Podle něj by Vězeňská služba mohla rozhodovat o zařazení vězně do těžší nebo lehčí kategorie za určitých podmínek dobře.

„Dokázal bych si představit, že kvalitní vězeňský psycholog, kvalitní vězeňský pedagog a vychovatel dokážou poznat odsouzeného, jeho posun a potom o tom rozhodnout. Je to otázka lidské kvality těch, kteří to dělají a bohužel často i peněz, aby je systém dokázal zaplatit. Ale šanci to má,“ dodal vězeňský kaplan.

Eva Rajlichová, mta, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme