Vláda se bude na mimořádné schůzi věnovat rozpočtu na příští rok

Kvůli novému návrhu rozpočtu se mimořádně sejde vláda. Kabinet bude jednat o přepracované verzi ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09. Ten počítá s výraznými škrty. Vláda se k rozpočtu vrací poté, co se nedohodla se skupinou rebelů ODS na zvýšení daní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda 31.08.2011 | Foto: Filip Jandourek

Podle Kalouska zůstane deficit státního rozpočtu stejný, tedy pod třemi procenty HDP.

„To, co předložím já, bude nepochybně deficit 100 miliard korun, příjmy nižší někde mezi 20 a 25 miliardami a o to samé číslo nižší výdaje, saldo zůstane. To bude jediný závazný ukazatel z tohoto rozpočtu, který zůstane,“ prohlásil ministr.

Škrty se podle ministra Kalouska musejí dotknout nezbytně všech resortů. Je to prý důsledek toho, že nebylo schváleno zvýšení daní, a škrty tak musejí kompenzovat výpadek na příjmové straně. Celkový objem snížení výdajů je podle posledních zpráv 41 miliard korun. Vzhledem k celkové částce rozpočtu se to nezdá jako částka příliš zásadní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakou podobou rozpočtu bude dnes projednávat vláda, vysvětloval v Ranním interviwe Radiožurnálu ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek

„Vzhledem k tomu, že 80 % výdajů je ze zákona povinných, nebo zachyceno nějakými smlouvami, tak manévrovací prostor je minimální a krácení výdajů bude bolestivé,“ říká Miroslav Kalousek a dodává, že tato varianta rozpočtu je podle jeho mínění horší než verze první, zahrnující zvýšení daní.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) označil nový návrh státního rozpočtu na příští rok za špatný vtip. Kalousek mu chce v jeho kapitole škrtnout 19 miliard korun. To je téměř třetina rozpočtu resortu dopravy.

Podle Dobeše ale tak masivní šetření ohrozí dopravní stavby financované Evropskou unií. „Pokud se podíváme na některá konkrétní místa, tak by to samozřejmě znamenalo problematiku pro komunikaci D11, bylo by to problematické pro Valašské Meziříčí, bylo by to velmi problematické pro dálnici D8 a mnoho dalších staveb, nejen silničních, ale i železničních,“ tvrdí Dobeš.

Kalouskova strategie je opatrná, ale pochopitelná, říká ekonom

Číst článek

„Jednotlivé priority, kde se bude krátit více a kde se bude krátit méně, jsou zcela v rukou vlády. A já budu naprosto respektovat většinový názor ministrů,“ ohrazuje se ministr Kalousek.

Jediné, na čem bude trvat on sám, je zachování maximální výše schodku 100 miliard. Zároveň ministr neočekává, že rozpočet bude schválen již dnes.

Podle jednoho z nespokojených poslanců ODS Tomáše Úlehly se rýsuje ohledně sporného daňového balíčku dohoda. Budou prý trvat jen na zachovaní sazeb DPH. Ostatní opatření - jako milionářská daň nebo zdanění pracujících důchodců - mají pak platit pouze přechodně.

„Je to jakési zatnutí zubů ještě na jeden rok a těším se na to, že sněmovna uzavře tuto kapitolu,“ vyjádřil svůj postoj Tomáš Úlehla. ODS jako strana se však dosud na své koaliční partnery s žádnou úpravou daňového balíčku neobrátila. Vše se zatím odehrává na vnitrostranické půdě.

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Marína Dvořáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme