Vláda se bude soudit s Respektem

Vláda se bude soudit s týdeníkem Respekt, který ji obvinil z korupce. Kabinet chce podat na šéfredaktora Petra Holuba trestní oznámení a jednotliví ministři pak žaloby pro porušení práva na ochranu osobnosti. Petr Holub se ale brání tím, že kabinet neobvinil z korupce, ale pouze poukazoval na to, že ministři umožňují existenci korupčního prostředí. Právníci přijímají celou záležitost s rozpaky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Respekt

Právníci se na rozhodnutí zemanova kabinetu dívají s překvapením, i když někteří z nich mu dávají jisté šance. Jan Bárta z Ústavu státu a práva si ale myslí, že by kabinet takto postupovat neměl. "Trestní oznámení může podat celkem vzato kdokoli, nejen občan ale také také nějaká právnická osoba nebo i státní orgán. Takže toto samo o sobě nějak protiprávní není, nicméně je to prostě divné, aby vláda oznamovala trestný čin, protože vláda je orgán na něco jiného."

Kabinet chce podat na šéfredaktora Petra Holuba trestní oznámení a jednotliví ministři pak žaloby pro porušení práva na ochranu osobnosti. Petr Holub se ale brání tím, že kabinet neobvinil z korupce, ale pouze poukazoval na to, že ministři umožňují existenci korupčního prostředí. Právníci přijímají celou záležitost s rozpaky. Podání trestního oznámení totiž podle nich ještě nic neznamená. Potrzuje to advokátka specializující se na autorské právo Helena Chaloupková. "Je zde vyslovován názor, hodnotící úsudek a bude na žalovaném, aby dokázal, že se jedná o oprávněnou kritiku." Jak Helena Chaloupková Radiožurnálu dále řekla, kritizovaný výrok se jí jeví jako velmi nešťastně formulovaný a Zemanova vláda může ve sporu uspět.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme