Vláda se bude soudit s Respektem

Vláda se bude soudit s týdeníkem Respekt, který ji obvinil z korupce. Kabinet chce podat na šéfredaktora Petra Holuba trestní oznámení a jednotliví ministři pak žaloby pro porušení práva na ochranu osobnosti. Petr Holub se ale brání tím, že kabinet neobvinil z korupce, ale pouze poukazoval na to, že ministři umožňují existenci korupčního prostředí. Právníci přijímají celou záležitost s rozpaky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Respekt

Právníci se na rozhodnutí zemanova kabinetu dívají s překvapením, i když někteří z nich mu dávají jisté šance. Jan Bárta z Ústavu státu a práva si ale myslí, že by kabinet takto postupovat neměl. "Trestní oznámení může podat celkem vzato kdokoli, nejen občan ale také také nějaká právnická osoba nebo i státní orgán. Takže toto samo o sobě nějak protiprávní není, nicméně je to prostě divné, aby vláda oznamovala trestný čin, protože vláda je orgán na něco jiného."

Kabinet chce podat na šéfredaktora Petra Holuba trestní oznámení a jednotliví ministři pak žaloby pro porušení práva na ochranu osobnosti. Petr Holub se ale brání tím, že kabinet neobvinil z korupce, ale pouze poukazoval na to, že ministři umožňují existenci korupčního prostředí. Právníci přijímají celou záležitost s rozpaky. Podání trestního oznámení totiž podle nich ještě nic neznamená. Potrzuje to advokátka specializující se na autorské právo Helena Chaloupková. "Je zde vyslovován názor, hodnotící úsudek a bude na žalovaném, aby dokázal, že se jedná o oprávněnou kritiku." Jak Helena Chaloupková Radiožurnálu dále řekla, kritizovaný výrok se jí jeví jako velmi nešťastně formulovaný a Zemanova vláda může ve sporu uspět.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme