Vláda se bude zabývat zlepšením podmínek pro živnostníky

Napříště budou moci podnikatelé nahlašovat živnosti, podávat žádosti o koncesi a plnit své ohlašovací i oznamovací povinnosti na kterémkoli obecním živnostenském úřadě v Česku. Dosud tak mohou činit jen u místně příslušných úřadů. Se změnou počítá návrh novely živnostenského zákona, který dnes projedná vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Novela také zavádí jedinou volnou živnost s tím, že podnikatel jen oznámí obor činnosti, který bude v rámci této živnosti vykonávat. Nebude již tedy potřebovat několik živnostenských oprávnění a nebude muset platit poplatek za každý obor své činnosti, říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Dodává s čím ještě návrh počítá:

"Jedná se nejrozsáhlejší novelu tohoto zákona od devadesátých let minulého století. Například se ruší dosavadních 125 volných živností a zavádí se volná živnost pouze jedna. Cílem je, aby podnikatelé při vstupu do podnikání neztráceli čas zbytečným papírováním a aby ten vstup byl co nejrychlejší."

Vláda chce také živnostníkům usnadnit komunikaci s úřady a také zrychlit způsob řešení spotřebitelských sporů. Jde o několik samostatných projektů ministerstva průmyslu a obchodu, jejichž cílem je omezit administrativní zátěž podnikatelů a přispět tak k rozvoji malých a středních firem.

Už rok existují takzvaná centrální registrační místa pro začínající živnostníky. Ti sice vyplňují jen jeden formulář, který je ale zbytečně složitý, říká mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský: "První verze měla 21 stran a obsahovala přes 470 kolonek, které musel podnikatel vyplnit. Ministr Říman rozhodl o tom, že tento formulář je zapotřebí podstatně zjednodušit. Nový formulář bude mít pouze dvě strany a 77 kolonek. Jeho vyplnění tedy zabere podstatně méně času."

Místo drahého a zdlouhavého řešení spotřebitelských sporů před soudy, chce pak ministerstvo zavést mnohem efektivnější systém takzvané mediace, na kterou bude navazovat arbitráž s právně závazným rozhodnutím sporu.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme