Vláda se chystá pomoci zdravotnictví z finanční krize

Vláda pomůže zdravotnictví z finanční krize, resort ale musí sám šetřit. Premiér Jiří Paroubek a ministryně zdravotnictví Milada Emmerová se s lékaři, pojišťovnami a nemocnicemi dohodli na krátkodobých stabilizačních opatřeních, která mají zastavit další zadlužování systému veřejného zdravotního pojištění. K dohodě dospěli po třech týdnech intenzivního jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Během minulých dnů to na dohodu ještě moc nevypadalo. Nakonec se ale všechny strany shodly na kompromisu. "Chtěl bych ocenit, že všichni měli zájem, byť trošku museli slevit na svých právech a zájmech," řekl premiér Paroubek. Zastavit další zadlužování zdravotnictví, ve kterém chybí deset miliard korun, má pomoci sama vláda.

Například tím, že odkoupí pohledávky Všeobecné zdravotní pojišťovny za skoro čtyři miliardy korun a zvýši státem placené pojistné za děti, důchodce a nezaměstnané. Podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerové ale nejsou částky ještě definitivní. "V rámci těchto dohod bude potřeba dál jednat a upřesňovat," doplnila.

Úplná spokojenost ale i přes dnešní dohodu chybí. Jak podotkl mluvčí Koalice soukromých lékařů Jan Jelínek, uvedené kroky pomůžou zdravotnictví jen na rok, maximálně dva. Dlouhodobě ale ne. "To, bohužel, při této vládě není asi řešitelné," řekl Jelínek.

Vyřešený je prozatím spor o platy lékařů a dalších zdravotníků. Od září by měli dostat přidáno o osm procent. "Průměrný plat lékaře, který je v této chvíli 37.000 korun včetně všech přesčasů, stoupne tak k hranici 40.000 korun. Zdravotní sestry, které jsou dnes kolem 17.000 korun, budou mít plat kolem 19.000 korun," upřesnil šéf Lékařského odborového klubu Milan Kubek.

Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny ale budou peníze na vyšší platy jenom tehdy, pokud stát skutečně zvedne odvody za své pojištěnce. Kabinet má stabilizační opatření spolu s koncepcí zdravotní péče projednat do čtrnácti dnů.

Viktorie Hošková, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme