Vláda se k zákonu o svazcích homosexuálů postavila "neutrálně"

Uzákonění svazků homosexuálů a lesbických žen nedala vláda ani své požehnání, ani je neodmítla. Rozhodnutí kabinetu podle zástupce Gay a lesbické ligy Vladimíra Hrubého ale normě v cestě do sněmovny nestojí. Zákonodárci by se jí měli zabývat v červnu. Proti jejímu přijetí jsou jednotně jenom lidovci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání vlády

jednání vlády | Foto: Michal Kamaryt

Norma by měla upravovat mimo jiné vznik a zánik svazku. Partnerům a partnerkám by zaručila například nárok na informace o zdravotním stavu svého protějšku nebo šanci dědit v první dědické skupině, tedy stejně jako v manželství. Adopce návrh zakazuje.

Vláda měla k zákonu řadu výhrad. Samotný záměr uzákonit soužití dvou osob stejného pohlaví ale podporuje. Zákon řeší jednak majetkové vztahy obou partnerů a zaručuje jim například informace o zdravotním stavu, pokud je jeden z partnerů hospitalizován. S některými navrhovanými body ale kabinet podle mluvčí Anny Veverkové nesouhlasí. "Navrhovaná právní úprava by neměla sledovat vytvoření instituce obdobné manželství, ale poskytnout pro trvalé soužití partnerů a pro uspořádání jejich vzájemných vztahů. Z těchto důvodů není pro registrované partnerství vhodná úprava některých institutů typických pro manželství a rodinu, jako je zejména vzájemná vyživovací povinnost, vztah k dětem a vznik společného jméní manželů."

Návrh společně připravila skupina poslanců ze tří stran a aktivistů z Gay a lesbické ligy. "Samozřejmě je to kompromis jak předkladatelů, tak i Gay ligy, takže si myslím, že tato norma má šanci na přežití," věří jeden z autorů návrhu, poslanec za vládní US-DEU Vlastimil Ostrý.

Norma vychází z posledního vládního návrhu zákona, který před čtvrt rokem předložilo kabinetu ministerstvo spravedlnosti, spolupracovalo na něm s vnitrem. Vláda ho do programu svého jednání zařadila dvakrát, vůbec ho ale neprojednávala.

Ve vládní koalici totiž údajně existuje nepsaná dohoda, podle níž kabinet nebude zákon o registrovaném partnerství sám iniciovat. V koaliční smlouvě ani v programovém prohlášení Špidlovy vlády z roku 2002 se o uzákonění soužití homosexuálů a lesbických žen nemluví, což měl být ústupek lidovcům.

Norma by měla upravovat mimo jiné vznik a zánik svazku. Partnerům a partnerkám by zaručila například nárok na informace o zdravotním stavu svého protějšku či šanci dědit v první dědické skupině, tedy stejně jako v manželství. Změna v živnostenském zákoně by přinesla možnost společné profesní spolupráce i podnikání.

Jak upozorňuje poslanec US-DEU Vlastimil Ostrý, navrhovaná norma nepřináší registrovaným párům jen práva. "Počítá se v předloze i s povinnostmi homosexuálů, to znamená s jakousi vyživovací povinností," řekl. Ani tento návrh zákona ale podle něj neumožňuje registrovaným párům adoptovat děti.

Podle lidovců je třeba prosazovat především model tradiční rodiny a v našem právním řádu je navíc prý dostatek možností, jak zařídit nejrůznější práva pro homosexuály i bez registrovaného partnerství.

"Právní vztah není třeba uzavírat před starostou a s věnečkem na hlavě. Ten lze uzavřít před notářem a tam lze už nyní leccos vtělit do smlouvy mezi kterýmikoliv občany bez ohledu na sexuální orientaci," argumentuje místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.

Zákony o soužití osob stejného pohlaví platí v osmi zemích Evropské unie. Homosexuální a lesbické páry mohou partnerství uzavírat i v Norsku, Švýcarsku a na Islandu. Zaregistrovat se mohou také v šesti španělských kantonech a v Londýně. V Maďarsku mohou uzavřít vztah podobný českému "druh-družka".

V sousedním Polsku je uzákonění registrovaného partnerství zatím hudbou daleké budoucnosti, veřejnost není myšlence legalizace svazků osob stejného pohlaví příznivě nakloněná. Podle průzkumu veřejného mínění je 66 procent Poláků proti uzákonění registrovaného partnerství.

Návrh zákona, který měl kromě jiného poskytnout i možnost uzavřít registrovaný svazek osobám téhož pohlaví, chtěla v parlamentu předložit skupina levicových poslanců a senátorů. Zatím ale nedošlo ani k prvnímu čtení projektu zákona.

Proti registrovanému partnerství vystupují hlavně konzervativní strany. Klasický model rodiny považují za nedotknutelný. Za nepřípustnou odchylku od normálu označuje registrované partnerství v Polsku velmi mocná katolická církev.

Pavel Novák, Vladimír Vokál, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme