Vláda se mimořádně schází kvůli zadržení Čechů na Kubě

Situaci vzniklou po zadržení dvou českých občanů kubánskými úřady dnes na svém večerním mimořádném jednání posoudí vláda. Potvrdil to místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Není to žádná dobrodružná příhoda,“ řekl Špidla o důvodech svolání schůze vlády a jak doplnil, usoudil, že by kabinet měl současnou situaci posoudit. „Je to zaměřené na to, že ti lidé jsou v nouzi a my jim chceme pomoci,“ dodal Špidla. Vláda se sejde bez premiéra Miloše Zemana, který je v Estonsku.

Je otázkou, zda s výsledky jednání seznámí kabinet novináře, protože podle Špidly se v diplomatických kruzích se musí velmi váhat, jestli se dá prohlášení.

Podle informací kubánské strany se dnes mohl s oběma českými občany setkat český chargé d'affaires Josef Maršíček. Podle českého ministerstva zahraničí se však žádná schůzka nekonala.

Pomoci členu sněmovny Pilipovi i jeho kolegovi Bubeníkovi se snaží také český parlament. Poslanecká sněmovna vyšle na Kubu šestičlennou delegaci, termín cesty ale zatím není známý.

Pilipa s Bubeníkem zadržely kubánské úřady 12. ledna. Za vinu jim kladou, že narušili pobytový režim, když se setkali se členy kubánské opozice ve městě Ciego de Ávila. Snaha české diplomacie o dialog s kubánskými úřady zatím vyznívá naprázdno a Česká republika se začíná obracet s žádostí o pomoc na země a uskupení, která mohou mít na Kubě nějaký vliv.

Podle pozorovatelů je zadržení obou Čechů zastrašovací demonstrací vůči zemi, která kritizuje stav lidských práv na Kubě. Kubánské úřady chtějí podle listu Granma postavit Pilipa a Bubeníka před soud s tím, že jsou americkými agenty.

Česká republika se obrátila kvůli uvěznění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě o pomoc na členské státy Evropské unie a na Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ministr zahraničí Jan Kavan také osobním dopisem požádal o pomoc chilského prezidenta Ricarda Lagose a mexického ministra zahraničí Jorgeho Castaňedu.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme