Vláda se poradí, jak pomoci nepřizpůsobivým občanům

Vláda se dnes chce poradit o tom, jak začleňovat chudé a nepřizpůsobivé občany do většinové společnosti. V návrhu strategie boje proti sociálnímu vyloučení se chce zaměřit hlavně na nezaměstnanost, zadlužení obyvatel chudých komunit, vzdělávání dětí a sociální práci v rodinách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové z Dobré vody na Toužimsku

Romové z Dobré vody na Toužimsku | Foto: Český západ

Na rozpracování jednotlivých bodů strategie do podoby reálných návrhů mají pracovat klíčové resorty, jakými jsou ministerstvo školství, vnitra, práce a sociálních věcí a ministerstvo pro místní rozvoj, až do konce letošního roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Šimáček o začleňování.mp3

Návrh obsahuje mimo jiné možnost provázat výplatu přídavků na děti se školní docházkou. „Osobně se kloním spíše k tomu nerealizovat takové opatření, nicméně musí proběhnout diskuse odborníků z ministerstva školství a ministerstva práce a sociálních věcí,“ řekl Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách.

Sociální pracovníci by podle navržené strategie měli v rodinách pomáhat vést domácnost a hospodařit s penězi. „Děje se to už nyní, je to standardní služba, kterou poskytuje řada neziskových organizací. Bohužel, počet terénních sociálních pracovníků je zatím velmi malý, v řádu stovek,“ uvedl Martin Šimáček.

Dodal, že klíčovým opatřením strategie je v tomto ohledu provázání pracovníků neziskových a dalších organizací s orgány sociálně-právní ochrany dětí.

Města podle něj mají zájem stavět v problémových oblastech finančně dostupné nové byty, jež by pomohly obyvatelům ghett, kteří mají práci a vedou spořádaný život. Nicméně to není jediné řešení.

„Uplatňujeme takzvaný prostupný model bydlení, který počítá s nejnižším, holobytním, stupněm bydlení pro ty, kteří nejsou úplně připraveni bydlet nebo hradit své závazky. Teprve postupně se propracováváme do vyšších stupňů prostřednictvím tréninkového bydlení až ke standardnímu, ovšem na začátku podporovanému,“ řekl Martin Šimáček.

Dalším problémem sociálně slabších rodin jsou dluhy. Demograf Daniel Hůle upozornil na Rádiu Česko na působení takzvaných oddlužovacích agentur, které si od klientů si berou plnou moc, ale věřitelům neplatí. Jejich počet za první čtyři měsíce letošního roku údajně vzrostl.

„Hledáme v tomto ohledu různá opatření. Jedním z nich je provázat spolupráci terénních pracovníků a exekutorů tak, aby lidé, kteří se zadluží, měli možnost splácet a zároveň jejich rodinný rozpočet nebyl zhuntován. Velmi důležité je také ostře postupovat proti lichvě,“ sdělil Martin Šimáček.

Podle dubnového průzkumu hodnotí vztahy s romskou menšinou jako špatné 82 procent respondentů. Titíž respondenti ale přiznávají (61 % z nich), že při hledání práce jsou Romové znevýhodněni.

Martina Mašková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme