Vláda se přiklonila k takzvané řecké variantě volebního systému

Vláda se dohodla na změně volebního systému pro volby do Poslanecké sněmovny. Bude prosazovat takzvanou řeckou variantu. Tento model rozděluje mandáty v krajích podle počtu obyvatel a ve druhém rozděluje neobsazené mandáty, které připadnou celostátnímu vítězi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Marián Vojtek

K úpravě volebního zákona se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) má změna má předejít volebnímu patu a dát větší šanci malým stranám.

"My se domníváme, že právě ta varianta řeckého modelu s plovoucím bonusem nejlépe odráží to, co obsahuje koaliční smlouva. Je to jakýsi kompromis mezi pohledem jak největší koaliční strany, tak pohledem menších koaličních stran," uvedl Pospíšil.

Vedení opozičních sociálních demokratů tvrdí, že navržená varianta odporuje Ústavě. Podle poslance za ČSSD Jeronýma Tejce vláda tím, co prezentuje, popírá sama sebe. "Buď platí to, že chce, aby hlas jednotlivých voličů měl stejnou váhu, anebo prosazuje bonus pro vítěze. Já jsem přesvědčen, že tak, jak je ten návrh předložen, je protiústavní, a myslím, že bonus pro vítěze nepatří do tradiční demokratické společnosti," podotkl Tejc.

Ke schválení volebního zákona je podle ústavy třeba, aby se na něm shodly obě parlamentní komory. V tomto případě tedy sněmovna nemůže Senát přehlasovat. Pro koalici bude zřejmě složité prosadit svou vizi hlavně v Poslanecké sněmovně, kde nemá spolehlivou většinu. Pokud by se podle vládou nyní navrženého systému volilo už v roce 2006, disponovala by nynější koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených místo nejistých 101 celkem 108 poslaneckými mandáty.

K tématu si přečtěte také:
Návrhy na změny volebního systému jsou hotové, posoudí je vláda
Miloš Zeman: Žádné předčasné volby, ale změna volebního systému
Ministři hledají nový volební systém

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme