Vláda se shodla - schodek bude 83,6 miliardy korun

Až o půlnoci skončilo jednání vlády o definitivní podobě státních financí na příští rok. Ministři se nakonec shodli na schodku necelých 84 miliard korun. Příjmy by měly být 824,8 miliardy korun, výdaje činí 908,4 miliardy. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky tak kabinet plní své předsevzetí postupně snižovat schodky veřejných rozpočtů a zároveň v podstatě dodrží svůj závazek vůči Evropské unii, který se týká výdajů státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K. Kühnl a S. Gross před jednáním

K. Kühnl a S. Gross před jednáním | Foto: Stanislav Zbyněk

"Překročení výdajového limitu představuje částku 2,5 miliardy korun, což jsou zhruba nějaké 0,2 % z celkových výdajů státního rozpočtu. Tedy je to překročení, které je v rámci chyby z hlediska odhadu příjmů ve víceletém horizontu," řekl Sobotka na tiskové konferenci po jednání vlády.

Co jednání předcházelo

Ministři měli poslední šanci získat pro své resorty více peněz. Podle posledních propočtů ministerstva financí se schodek měl snížit z původně plánovaných 84 miliard na necelých 83 miliard korun. Rozdíl měl být prostorem pro večerní jednání.

Šetření podle všeho čekalo všechny resorty. "Já jsem na stůl položil určitou strukturu úspor," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Například ministerstvo práce mělo dostat podle návrhu o 4 a půl miliardy korun méně, sníží se proto třeba nemocenská nebo dávky v nezaměstnanosti.

Šetřit mělo také ministerstvo životního prostředí, které má nejnižší rozpočet. Úspora půl miliardy ale může podle resortu ohrozit ochranu životního prostředí. V tom ministerstvo podporují také ekologové. "Znamenalo by to v podstatě vrácení stavu financí věnovaných na ochranu přírody do roku 1989," dodal šéf Svazu ochránců přírody Pavel Pešout.

Největší debata se ale očekávala ve Strakově akademii kolem platů státních zaměstnanců. Podle návrhu si měli polepšit učitelé průměrně o dva tisíce a policisté o osm tisíc korun. Ostatní státní zaměstnanci by potom dostali průměrně 800 Kč měsíčně navíc. Ještě před jednáním vlády proto přišli do Strakovy akademie představitelé Odborového svazu státní správy. "Nemůže být ta většina obětí politických bojů," řekla odborová mluvčí Alena Vondrová.

Více než hodinová schůzka s vládními vyjednavači ale nic nového nepřinesla. Zástupci odborů neuspěli s návrhem, aby ostatní zaměstnanci státního a veřejného sektoru dostali přidáno aspoň tisícovku. Alena Vondrová po jednání neskrývala roztrpčení.

"Je to jejich politická odpovědnost a doufám, že budou ještě hledat východisko z té situace ve vládě. Pakliže ne, tak to je jejich prohra, podle mě." Pokud vláda stanovisko nezmění, jsou odboráři připraveni se o své platy hlásit při jednání o rozpočtu ve sněmovně.

Ministři KDU-ČSL zase chtěli vládě navrhnout, aby odložila zvýšení platů policistům a hasičům. Lidovcům se to zdá nespravedlivé vůči ostatním státním zaměstnancům. Ministr Sobotka ale trval na původním návrhu. "Platí, že ten návrh, který byl dosažen, nepočítá s odložením účinnosti zákona o služebním poměru příslušníků ozbrojených sborů."

Premiér i ministr financí byli přesvědčeni, že vláda návrh rozpočtu večer schválí. Sněmovna jej potom projedná v říjnu.

Jan Rosenauer, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme