Vláda se shodla na návrhu školského zákona

Učitelé na českých školách by měli dostat větší volnost. Nebudou už je svazovat státem určené osnovy, řídit se mají jen podle vzdělávacích programů. Ty budou obsahovat jen základní znalosti a dovednosti, které žáci musí získat. Předpokládá to návrh školského zákona, který dnes schválila vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školačka

školačka | Foto: Základní škola Hluboká nad Vltavou

Podle vládního návrhu zmizí z českých škol direktivní osnovy a žáci by se spíš měli učit, jak a kde získat informace. Děti se mají učit věci v souvislostech a nemají být už přehlcovány daty, které se musí učit zpaměti. Povinné nebude ani známkování na školách.

Pokud školský zákon uspěje ve sněmovně a Senátu, středoškoláci budou od roku 2008 skládat novou maturitu složenou ze dvou částí. Tu první, závaznou, určí stát a druhá část bude záviset na rozhodnutí a zaměření školy.

Po několika odkladech a mnohatýdenních koaličních jednáních kompromisní předloha nyní poputuje do Poslanecké sněmovny.

Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka zákon českému školství prospěje. "My v něm vidíme východisko, které ty změny ve vzdělávacím systému umožní, a je to pro nás nová norma, která může naše školství v určitém časovém horizontu zlepšit," řekl Radiožurnálu.

Předloha se naopak nelíbí představitelům školských asociací. Mají k němu řadu výhrad, které se týkají chodu škol. Někteří ředitelé tvrdí, že zasahuje do autonomie škol. Podle průzkumů však zákon více než polovina ředitelů škol podporuje.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme