Vláda se večer sešla nad konečnou verzí rozpočtu

Vláda by měla v noci uzavřít jednání o definitivní podobě státních financí na příští rok. Ministři tak mají poslední šanci získat pro své resorty více peněz. Podle nejnovějších propočtů ministerstva financí se schodek sníží z původně plánovaných 84 miliard na necelých 83 miliard korun. Rozdíl má být prostorem pro večerní jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross a P. Němec | Foto: Michal Doležal

Šetřit budou muset všechny resorty. "Já jsem na stůl položil určitou strukturu úspor," říká ministr financí Bohuslav Sobotka. Například ministerstvo práce dostane podle návrhu o 4 a půl miliardy korun méně, sníží se proto třeba nemocenská nebo dávky v nezaměstnanosti.

Šetřit musí také ministerstvo životního prostředí, které má nejnižší rozpočet. Úspora půl miliardy ale může podle resortu ohrozit ochranu životního prostředí. V tom ministerstvo podporují také ekologové. "Znamenalo by to v podstatě vrácení stavu financí věnovaných na ochranu přírody do roku 1989," dodává šéf Svazu ochránců přírody Pavel Pešout.

Největší debata se ale očekává ve Strakově akademii kolem platů státních zaměstnanců. Podle návrhu by si měli polepšit učitelé průměrně o dva tisíce a policisté o osm tisíc korun. Ostatní státní zaměstnanci by potom dostali průměrně 800 Kč měsíčně navíc. Ještě před jednáním vlády proto přišli do Strakovy akademie představitelé Odborového svazu státní správy. "Nemůže být ta většina obětí politických bojů," říká odborová mluvčí Alena Vondrová.

Více než hodinová schůzka s vládními vyjednavači ale nic nového nepřinesla. Zástupci odborů neuspěli s návrhem, aby ostatní zaměstnanci státního a veřejného sektoru dostali přidáno aspoň tisícovku. Alena Vondrová po jednání neskrývala roztrpčení.

"Je to jejich politická odpovědnost a doufám, že budou ještě hledat východisko z té situace ve vládě. Pakliže ne, tak to je jejich prohra, podle mě." Pokud vláda stanovisko nezmění, jsou odboráři připraveni se o své platy hlásit při jednání o rozpočtu ve sněmovně.

Ministři KDU-ČSL zase chtějí vládě navrhnout, aby odložila zvýšení platů policistům a hasičům. Lidovcům se to zdá nespravedlivé vůči ostatním státním zaměstnancům. Ministr Sobotka ale trvá na původním návrhu. "Platí, že ten návrh, který byl dosažen, nepočítá s odložením účinnosti zákona o služebním poměru příslušníků ozbrojených sborů.

Premiér i ministr financí jsou přesvědčeni, že vláda návrh rozpočtu večer schválí. Sněmovna jej potom projedná v říjnu.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme