Vláda se vyslovila pro digitalizaci televizního vysílání

Kabinet Jiřího Paroubka souhlasí s přechodem od současného analogového televizního vysílání k nastupujícímu digitálnímu. Dalším nejbližším krokem má být výběr jednoho koordinátora, kterého budou společně hledat ministerstva informatiky a kultury.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obrazovka

obrazovka | Foto: Miroslav Konvalina

"Digitalizace byla schválena. Je tam termín do 30. dubna na stanovení koordinátora," uvedla na tiskové konferenci po jednání vlády její mluvčí Lucie Orgoníková.

Koncepce mimo jiné počítá s tím, že současné analogové vysílání v České republice skončí mezi lety 2010 a 2012, což je také termín, s nímž pracují i ostatní země Evropské unie. Nejzazší termín vypnutí posledního analogového vysílače je 31. prosince 2012.

Na druhou stranu ministerstvo nepředpokládá, že by v některé z lokalit České republiky bylo vypnuto analogové vysílání bez náhrady dříve než 1. července roku 2007. Podle koncepce se mohou v určitých, nejspíše příhraničních lokalitách vypnout některé analogově šířené programy i před tímto termínem, bude-li to nezbytné z důvodů mezinárodní koordinace kmitočtů.

Digitální vysílání přinese lidem až dvě desítky a možná i více celoplošných televizních programů oproti současným čtyřem ČT1, ČT2, Novy a Primy, a to v lepší obrazové a zvukové kvalitě a s možností doplňkových služeb.

V současné době fungují řádně či ve zkušebním režimu tři sítě, nabízející desítku televizních programů včetně čtyř kanálů České televize a Novy s Primou. Signál nyní pokrývá Prahu, Brno, Ostravu a jejich okolí, tedy asi třetinu České republiky.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme