Vláda se znovu pokusí prosadit majetková přiznání

Vládní kabinet schválil návrh zákona o majetkových přiznáních, který připravilo ministerstvo financí. Povinnost podávat majetková přiznání by se měla týkat osob, které vlastní majetek v hodnotě nejméně deseti milionů korun. Předlohu teď budou projednávat poslanci a případně senátoři.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčího ministerstva financí Libora Vacka by se do této částky nezapočítávaly například peníze v hotovosti do dvou set tisíc korun a také věci sloužící k osobní potřebě s výjimkou automobilů, lodí a letadel. První přiznání tohoto typu by daňoví poplatníci předkládali v roce 2002, další v roce 2004 a pak každé další tři roky. Finanční úřad by porovnával změny v objemu majetku od předchozího přiznání s výší příjmu, které přihlásil ke zdanění. Pokud by shledal nějaký rozdíl, vyzval by poplatníka, aby doložil, že majetek získal na základě příjmů, které prošly zdaněním. V případě, že by poplatník zdanění nedoložil, finanční úřad by mu vyměřil dodatečnou daň.

Vláda si od zavedení majetkových přiznání slibuje zlepšený výběr daní. Ministr financí Jiří Rusnok připustil, že se každý finanční úřad musí v případě schválení zákona posílit nejméně o jednoho pracovníka. Podle Jiřího Rusnoka se ale tento úředník navíc vyplatí. Nelze předem říct, o kolik se zlepší daňová disciplína, ale ve světě existuje řada zkušeností, že důsledkem podávání majetkových přiznání je větší opatrnost poplatníků při nakládání s daňovými přiznáními.

Návrh Ministerstva financí odmítá lidovecký poslanec Miroslav Kalousek. Podle něj jde ze strany sociální demokracie o populistický tah, který počítá s lidskou závistí. Podle něj by měl jen negativní důsledky. "Pokud stát není schopen řádně kontrolovat stávající daňová přiznání, jak by mohl plošně kontrolovat tak složitou věc jako majetková přiznání. Vedlo by to k tomu, že by se u někoho kontrolovalo a u někoho ne. Rozšířil by se prostor pro zvůli státní administrativy a pro korupci."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme