Vláda se znovu ptá Ústavního soudu na jmenování guvernéra ČNB

Vláda se znovu obrátí na Ústavní soud se žádostí o výklad ustanovení o jmenování guvernéra České národní banky. Spor vznikl v prosinci loňského roku, kdy prezident jmenoval guvernéra této instituce a jeho zástupce bez spolupodpisu premiéra. Vláda má za to, že takový akt je podle Ústavy neplatný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak připomněl vládní mluvčí Libor Rouček, Ústavní soud kabinetu jeho původní návrh vrátil s tím, že je příliš obecný. Tentokrát je prý formulace konkrétní - chce vyřešit konkrétně jmenování Tůmy guvernérem ČNB a Niedermayera viceguvernérem.

Občanský zákoník se zcela změní. Vláda totiž schválila věcný záměr této zcela nové právní normy. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka se zákoník stane základem soukromého práva upravujícího právní poměry zejména fyzických osob. Jedním z cílů je odstranění deformací, které do tohoto zákona pronikly v období komunistického režimu.

Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš prohlásil, že nový Občanský zákoník by se měl stát jakousi ústavou, tedy základní normou soukromého práva. Paragrafované znění bude zpracováno do konce příštího roku, tedy už dalším kabinetem vzešlým z voleb. Ministr předpokládá, že základní koncepce zůstane přesto zachována, protože se na ní podíleli téměř všichni reprezentanti právní teorie i praxe.

Částku 11 miliard, o kterou vláda překročila plánovaný schodek loňského rozpočtu, nahradí kabinet z letošních příjmů. Podle ministra financí Jiřího Rusnoka o konkrétních škrtech ve výdajích vláda nerozhodla a není vyloučeno, že k nim ani nedojde. Řešení je podle něj jak na straně příjmů, tak na straně výdajů. Vláda na dnešním jednání prý akcentovala hlavně nové možnosti nepředpokládaných příjmů: například uplatnění opce v Českých radiokomunikacích a anebo deblokace našeho dluhu Ruské federaci.

Cizincům, kteří u nás požádají o azyl v souvislosti s ozbrojeným konfliktem v Čečensku, se dostane dočasné ochrany. Na rozdíl od azylu umožní tento režim pobyt čečenských uprchlíků ukončit, pokud se situace v jejich zemi zlepší a dovolí jejich bezpečný návrat domů. Vláda podle Roučka takhle postupovala i v jiných případech, při podobných konfliktech. Ministr vnitra má do konce června předložit materiál, na jehož základě by bylo možno poskytnou čečenským uprchlíkům dočasnou ochranu.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme