Vláda si na nákup stíhaček půjčí u České exportní banky

Na nákup stíhaček Gripen si stát krátkodobě půjčí od České exportní banky. Rozhodla o tom vláda s tím, že nejpozději do roku 2005 úvěr bance vrátí z výnosu privatizace. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka se tak ušetří asi 20 miliard korun. Ty by stát musel zaplatit v případě, že by si dlouhodobě půjčil u komerčních bank.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

I když kabinet bude žádat sněmovnu o úvěr v celkové výši 58 miliard korun, předpokládá, že vyčerpá jen asi třetinu z této částky. "Vláda bude muset sáhnout do tohoto úvěru jenom do výše odpovídající jednotlivým splátkám, které vyplynou ze smluvního vztahu do 31. prosince 2004," uvedl Tvrdík. "Kolik se bude platit v jednotlivých stádiích kontraktu, se v současné době vyjednává," upozornil ministr s tím, že definitivní částky budou známy až při podpisu smlouvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík o úvěru na nákup letadel

Původně vláda počítala s tím, že stíhačky zaplatí s pomocí konsorcia několika bank, u nichž by si musela vzít tři úvěry celkem ve výši téměř 77 miliard korun. "Rozdíl je v tom, že by se jednalo pouze o úvěr překlenovací, nebyl by poskytován konsorciem bank, nejednalo by se o tři úvěry, ale o jeden," vysvětlil Tvrdík s tím, že zmíněných 58 miliard je stropní výší.

Celkové náklady na pořízení 24 stíhaček Jas-39 Gripen britsko-švédského konsorcia BAe-Systems/SAAB i s výzbrojí a jejich třicetiletý provoz nepřesáhnou podle Tvrdíka 100 miliard korun. Samotné stroje budou stát 50 až 52 miliard korun, výzbroj pro stíhačky i letouny L-159 sedm miliard, náklady na provoz dosáhnou jedné miliardy korun ročně.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme