Vláda si na propagaci amerického radaru najímá PR agenturu

Jeden milion sedm set tisíc korun má dostat PR agentura AMI Communication, která pomůže vládě s informační kampaní o protiraketové obraně. Reklamní agentura, vybraná z celkem pěti uchazečů, má pomoci například s organizací informačního turné po republice a vydáním osvětové brožurky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protiraketového systému

radar protiraketového systému | Foto: MDA USA

Celkový rozpočet na kampaň by se měl podle vládního zmocněnce pro radar Tomáše Klvani pohybovat mezi 12 až 15 miliony korun. S výstavbou amerického radaru protiraketové ochrany většina Čechů nesouhlasí.

PR agentura AMI Communication byla ve výběrovém řízení vybrána z pěti uchazečů. Má za sebou zastupování firem v oblasti výroby léků, alkoholických i nealkoholických nápojů nebo energetiky, zajišťovala také komunikaci při zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze před sedmi lety. Sociální demokraté vládu za najmutí PR agentury kritizují - hlavně kvůli tomu, že s občany prý není schopna jednat sama.

Ředitel AMI Communication Milan Hejl je ale přesvědčený, že u tak důležitého tématu jako je americký radar, je postup kabinetu správný. Vláda by agentuře měla za její služby zaplatit nejvýše 1 milion 700 tisíc korun. Hlavním cílem podle Hejla je, aby lidé měli o radaru dostatek informací. Přesný rozsah služeb prý teprve bude upřesněn.

Premiér Mirek Topolánek ve středu při výjezdním zasedání vlády ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku slíbí starostům obcí, kterých se má dotknout případná výstavba amerického protiraketového radaru, podporu pro rozvoj kraje. Peníze prý budou bez ohledu na to, jak jednání o radaru nakonec dopadne.

Obce ležící v sousedství vojenského újezdu Brdy s plánem postavit za jejich humny radar nesouhlasí. Premiér Mirek Topolánek s sebou na jednání poveze také nedávno publikovanou studii o vlivu zařízení na zdraví lidí. Řekl, že se připravuje i studie vlivu radaru na životní prostředí. Zároveň odmítl požadavek, aby se středečního setkání zúčastnili i zástupci občanských sdružení, bude to podle něj pouze jednání se starosty, jejichž obcí se případná výstavba dotkne.

Zástupci obcí minulou středu založili Ligu starostů nesouhlasících s umístěním radaru USA v České republice. Zakládací listinu podepsalo 30 starostů ze Středočeského a Plzeňského kraje. Vyzvali vládu, aby právě na své výjezdní zasedání, kde se bude jednat také o radaru, pozvala i šestičlenný koordinační výbor ligy. Ani toto sdružení Topolánek na setkání nepozval. Američané chtějí postavit radar v Česku a silo s desítkou střel v Polsku.

Většina Čechů ale záměru není nakloněna. Opoziční sociální demokraté a komunisté požadují referendum o této věci. Hlavní vládní strana ODS soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme