11 tisíc nových míst. Vláda přidá na zvýšení kapacit základních škol půl miliardy korun

Na výstavbu škol přidá vláda půl miliardy korun. Jde o reakci na růst cen stavebních prací, po jednání kabinetu to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Zejména základní školy (ZŠ) chybějí v okolí Prahy i dalších velkých měst. Fiala uvedl, že objem peněz na výstavbu škol tak přesáhne 7,3 miliardy korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učebnice a studijní materiál

Učebnice a studijní materiál | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda ve středu rozhodla o navýšení jednotkové ceny na vytvoření žákovského místa z 800 000 korun na 1,1 milionu korun. V následujících letech by tak mělo vzniknout 11 000 nových míst ve školách, řekl premiér.

Až 22 tisíc nových míst do devíti let. Chybí základní školy i gymnázia hlavně v okolí Prahy

Číst článek

Náměstkyně ministra školství Martina Běťáková dodala, že okamžitě bude vypsána výzva pro šest obcí ve Středočeském kraji, které mají připravené projekty, otevřen bude i program pro obce po celém území státu, kde má vzniknout 5000 nových míst. Vycházet bude program z regionálních potřeb, mezi městy, kde chybějí místa. Jmenovala například Plzeň, Liberec, Brno.

Vláda se podle Běťákové současně zavázala k další podpoře svazků obcí, které školy spravují. Spoluúčast obcí na projektech zůstane na 15 procentech.

Ministerstvo školství již dříve vypsalo na podporu rozvoje výstavby ZŠ dva dotační programy s názvem Prstenec. První program Prstenec I se nyní dokončuje, konec druhého programu s názvem Prstenec II je naplánován na rok 2028.

Program Prstenec I na podporu výstavby ZŠ v takzvaném prstenci kolem Prahy schválila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v listopadu 2016 a stanovila pro něj částku 1,66 miliardy korun. Program Prstenec II schválila vláda Andreje Babiše (ANO) v roce 2021 s cílem do roku 2028 zajistit zhruba 10.000 míst v ZŠ. Ze státního rozpočtu na to vyčlenila 6,8 miliardy korun.

Podle dat MŠMT se ve školním roce 2021/2022 v ZŠ učilo 964 571 žáků. Je to o 169 929 dětí více než před deseti lety. Vzrostl také počet žáků na pražských školách. Zatímco ve školním roce 2011/2012 se v pražských školách učilo 76 189 dětí, ve školním roce 2021/2022 to bylo 112 089 žáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme