Vláda slíbila na chátrající Motol miliardu

Dětská část fakultní nemocnice v pražském Motole konečně dostane od státu peníze. Vláda jí na rekonstrukci slíbila miliardu a 69 milionů korun do roku 2006. Už letos z rozpočtové rezervy uvolní 250 milionů korun. Budovy dětského oddělení jsou totiž v žalostném technickém stavu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

motolská nemocnice

motolská nemocnice | Foto: FN Motol

Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové by tak nemocnice měla vyřešit nejnutnější opravy. "Bude se jednat především o energocentrum, rozvody vody a vertikály, protože víme dobře, že z pohledu bezpečnostního systému při nutnosti například evakuace nemá motolská nemocnice zabezpečeny tyto cesty," uvedla ministryně.

Součková požadovala urychlenou rekonstrukci dětského pavilonu, aby byl zachován komplex unikátních pracovišť a spolupráce tamních lékařských týmů v různých oborech dětské péče. Vláda schválila státní dotaci v jí navržené výši. Nemocnice se má na rekonstrukci podílet 268 miliony korun.

Do konce letošního června pak má Součková rovněž předložit návrh modernizace a přestavby celé nemocnice. Druhou a třetí etapu lze podle Součkové stanovit až v návaznosti na reformu zdravotnictví. Rozpočet pro druhou etapu ministryně navrhuje ve výši 2,727 miliardy a třetí ve výši 1,14 miliardy korun.

Podle ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka nemocnice potřebuje mnohem víc peněz, než vládou schválenou miliardu. "Potíž je v tom, že ta částka je veliká, pět miliard hned každého porazí. Myslím, že kdybychom chtěli 500 miliónů, tak je máme hned," dodal ředitel.

Různé havárie v dětské části jsou prý na denním pořádku. Při poslední havárii stoupaček a kanalizačního potrubí na chirurgii se začátkem března vzedmula podlaha a lékaři museli přemístit osm dětí po operacích.

Podobné poruchy nejsou podle motolského technika Ludvíka Kroupy ničím ojedinělým. "Dětská část představuje čtyřicet havárií měsíčně. Jsou to prasklé kanalizace, stará voda, ucpané stoupačky, to se všechno musí bourat. Za provozu se to dělat nedá, protože někde mají sterilní prostředí a většinou zavírají celé oddělení," popisuje situaci technik.

Jana Zemanová, Martin Hromádka, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme